Земният магнитен Северен полюс - северът, към който компасите сочат, напуска канадския арктически архипелаг и се придвижва към руския снежен Сибир с над 55 км годишно.
Националната агенция на океанските и атмосферни изследвания на САЩ обновява локацията на магнитния Северен полюс на всеки 5 години, но сегашното обновяване е направено близо една година предсрочно, съобщава БГНЕС. Това се налага, защото "северът" е започнал да се движи по-бързо.
Това става ясно от изследването на Националната агенция за океанските и атмосферни изследвания и Британския геологичен институт.
Обновяването на световния магнитен модел се прави, за да е сигурно, че навигационните системи са в крак с промените в земното магнитно поле.
По-бързото движение на полюсите бе потвърдено от геофизика Арнауд Чулият от Колорадския университет, който е един от водещите автори на доклада за обновяването на световния магнитен модел.
Според него настоящото движение е „доста бързо”.
По-рано от списание "Нейчър" цитира геомагнетолога Фил Ливермор, който смята, че положението на Северния полюс може да бъде „управлявано от две големи магнитни полета”, разположени между Канада и Сибир.
„Изглежда сибирското поле печели състезанието”, добавя той.
С изкуствен интелект разчетоха древни свитъци, погребани при изригването на Везувий
Фреска в базиликата „Сан Клементе“ може да разкрие реалния образ на светите братя Кирил и Методий
Продадоха портрет на гола жена от Модиляни за рекордните над 63 милиона долара
„Любител на екстремното шофиране“: 21-годишният, убил двама тийнейджъри край Мездра, остава в ареста
Кадър с шофьора на камиона минути преди катастрофата на АМ "Тракия" повдига нови въпроси за трагедията
Отново мазут по плажовете: Какво се излива в Черно море - анализ на пробите