This is a modal window.
Примирие в Нагорни Карабах е постигнато, но мирът и съгласието изглеждат далеч. Докато в Азербайджан празнуват връщането на контрола върху територии, които са международно признати като техни, в Армения недоволството и протестите срещу споразумението растат всеки ден.
Темата в "Светът и ние" коментира Нику Попеску, експерт по сигурността и програмен директор на Европейския съвет за външна политика.
Според Попеску не е невъзможно елементи на този конфликт да продължат да влияят върху външната политика на Азербайджан, Армения и присъствието на Русия в Кавказ.
"Азербайджан се опитва да си върне контрола върху териториите около региона на Нагорни Карабах. Турция също участва в съвместните военни операции, което обяснява и ситуацията в момента. Русия в по-малка степен подкрепя Армения, отколкото планираше да го направи“, посочи Попеску.
"Сега Турция е по-видим участник в Южен Кавказ. Сигурно е, че доверието и престижът на Турция се увеличават. Нейните военни се доказаха като съюзник на Азербайджан. Дроновете се използват нашироко и това е реклама за турската военна промишленост. Турската армия се смята, че е координирала кампанията, което показва, че Турция е една компетентна военна сила в региона. Турция спечели репутация", допълни експертът.
ЕС се опита да играе по-важна роля в този конфликт през 2005-2006 г. Нямаше голям апетит за посредничество сега. Ако има държави, които искат да воюват – Азербайджан, Армения, Турция или Русия, ЕС не може да направи много, за да предотврати подобни действия, каза още Нику Попеску.
Вижте целия разговор във видеото