НОВИНИ

"Кмете, запиши си!": Кои са основните проблеми на Добрич?

Областта се топи най-бързо заедно с Видин, населението е намаляло с над 1/4

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
21:40, 21.10.2023
Чете се за: 06:47 мин.
Регионални
Слушай новината

До Добрич стига днес рубриката "Кмете, запиши си!". Областта се топи най-бързо заедно с Видин, населението е намаляло с над 1/4, сочи последното преброяване на Националния статистически институт.

Общият брой на населението е повече от 147 00 души в 8 общини, половината от които живеят в град Добрич. През миналата година в региона са родени едва 1082 деца, а са починали над 3100 души. Безработицата в областта към края на август е под средната за страната.

Независимо от ниската безработица обаче, Добрич е неатрактивен за младите хора и те трудно се задържат в града. Основните икономически отрасли в областта са туризъм и селско стопанство, но сезонната заетост не може да осигури необходимата финансова стабилност на хората. Големите предприятия се броят на пръсти, а възможностите за младите хора на практика липсват. Наред с това съществуват и редица инфраструктурни проблеми, които очакват своето разрешаване.

Обезлюдяването на Добрич е най-тежкият проблем, който хората тук поставят. Различните хора изпитват различни липси.

Застаряването и икономическата миграция са обективни световни процеси, които не можем да спрем, но можем да забавим, споделя бившият кмет и председател на Търговско промишлената палата на Добрич Лъчезар Росенов.

"И могат да бъдат забавени, ако Добрич се превърне първо в място което предлага работни места, второ – добро образование, трето – добри условия за живот. И бъдещият кмет трябва да има визия как да го направи това нещо. Трябва да обедини около тая визия общинския съвет, гражданите. Да привлече тези, които мислят за развитието на града", обясни той.

Би трябвало да се използва потенциалът на колежите в Добрич, а и на средните училища, за да произвеждат адекватни за бизнеса кадри.

"Младите хора не само в Добрич, но конкретно за Добрич, също търсят работа във високотехнологични производства, които за съжаление работодателите в региона не предлагат. Разбира се и по-добри възнаграждения, тъй като това също е огромен проблем за нашия регион. Не е нормално в един областен град кметът да бъде един от основните работодатели. Имаме не повече от 10 предприятия, които имат работници над 200 – 250 човека", каза Митко Димитров, икономист.

"Не става така! Нямаме ли работещ бизнес, нямаме ли работеща икономика, градът ще продължава да намалява като тенденция и да се обезлюдява. Таке че всичко, което трябваше да направи Общинският съвет примерно последните месеци, е с две ръце да гласува създаването на икономически парк", посочи Мария Методиева, социален предприемач.

"Най-доброто решение е да бъде привлечена някаква голяма компания, която преработва зърно, произвежда храни, защото тя ще разкрие не само работни места, но ще ни помогне с образованието, с програмите си за социална ангажираност", каза Лъчезар Росенов.

И още една даденост трябва да възстановим – Добрич да се върне на картата на България като панаирен град, какъвто е бил още при самото си създаване, считат икономистите. Самият бизнес пък е изправен пред огромната липса на кадри. Част от предприемачите смятат, че в това отношение е необходима държавна политика.

"Ние това нещо го говорим от 35 г., че общините трябва да бъдат децентрализирани, тогава имаме шанс всяка една община да започне самостоятелно да се развива. Към този етап аз не виждам перспектива за нито една община в България", заяви Александрина Панайотова, предприемач.

Александрина все още съумява да запази младия си екип и смята, че освен перспективна работа, му липсва и подходяща социална среда.

"Много е трудно да се види тук алтернативната култура, която е характерна за младите общества. И си мисля, че ако малко повече се вслушваме и чуваме какво искат младите поколения, тогава можем да направим и нашият град един по-приятен за живеене", добави тя.

Майките оценяват подходящите условия за отглеждане на децата си в Добрич – спокойствие, достатъчно места в детските ясли и градини, но биха искали по-добра инфраструктура и повече паркова среда по кварталите.

Проблем с инфраструктурата имат и в Балчик – общината на контрастите. Докато Белия град има европейски вид, то в курортното село Кранево местната власт не полага никакви грижи.

"Кранево има нужда от рехабилитация на уличната мрежа, на водопроводната система, на подстъпите към селото, на подстъпите към плажа, изграждане на алеи", заяви Станислав Димитров, управител на хотел в Кранево.

"Защото е мръсно селото, имаме огромни проблеми със сметоизвозването, с почистването. Улиците изобщо не се чистят, не се коси тревата. Кранево е един от основните източници на доходи на община Балчик, но за съжаление община Балчик не отделя същите суми, за да инвестира в бъдещето и в перспективата на селото", посочи Люцкан Малджиев, жител на село Кранево.

Проблемите на Кранево не се решават от 20 години, споделят местните, но са обострени в последните 5, откакто кметовете на села в община Балчик не разполагат със собствен бюджет.

Репортер: Надежда Карапанчева

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Арсенал се върна от два гола пасив срещу Челси и остана без загуба в първенството
Арсенал се върна от два гола пасив срещу Челси и остана без загуба в първенството
ПСЖ срази Страсбург и временно оглави подреждането в Лига 1
ПСЖ срази Страсбург и временно оглави подреждането в Лига 1