В Националния археологически музей в Неапол започва реставрацията на голямата мозайка „Битката при Иса“, известна още като „Александрова мозайка“. Ще бъде използвана технология на „добавена реалност“.
Мозайката е открита на 24 октомври 1831 г. по време на археологически разкопки в „Къщата на Фавн“ в Помпей. Това била най-голямата и скъпа резиденция в Помпей. Заемала цял градски блок, с интериор от около 3000 квадратни метра. Построена в края на 2 век пр. н.е., къщата е забележителна с пищните мозайки, покрили подовете, някои от които все още са на мястото си.
Сцената в музея в Неапол изобразява битката при Иса на Александър Велики срещу Дарий III от Персия.
Битката при Иса се провежда на 5 ноември 333 г. пр. Хр. в Киликия, в близост до устието на р. Пинар и гр. Иса, до днешната турско-сирийска граница. Персите, под личното пълководство на персийския шах Дарий III, превъзхождат македоните, но въпреки това са победени от Александър.
Македонците пленяват лагера на Дарий, включително майка му и други жени от семейството му, към които Александър се отнася с достойнство. След битката при Иса Александър тръгва на юг, успешно обсажда Тир и Газа и влиза в Египет, където е провъзгласен за фараон.
Снимки: БГНЕС