Управляващата партия в Грузия "Грузинска мечта" предложи пакет от законови изменения, съгласно които Конституционният съд на страната получава право да забранява правото за създаване на нови партии от досегашните лидери на опозицията, които имат нещо общо със забранените от властите партии. Друга от предложените поправки определя сроковете по произнасяне на конституционна жалба за дейност за партия до 9 месеца от подаването на иска, а в предизборен период този срок е значително скъсен на 14 дни, съобщава независимото издание Нюз Джорджия.
Представителят на опозиционната коалиция "Силна Грузия" ("Лело") Торнике Арткмеладзе нарече предложените поправки "пълно безумие". Според него
"формулировките са толкова размити, че в близко бъдеще ще могат да се забраняват всяка една опозиционна партия в Грузия".
Преди седмица управляващата "Грузинска мечта" обеща както го описа "Нюрнбергски процес" за основните опозиционни партии и към Единното националното движение (партията на бившия грузински президент Михаил Саакашвили, бел.авт.).
Очаква се властите да внесат иск в Конституционния съд на Грузия за забраната на бившата управляващата партия.
Освен това "Грузинска мечта", водена от олигарха Бидзина Иванишвили, който е бивш премиер на страната, съобщи, че е предложила през парламентарната комисия по правосъдие да бъде върнат текстът в грузинската конституция за държавна измяна.
Пред събралото се снощи множество протестиращи грузинци, които вече 125 дни масово излизат по улиците, бившият президент на Грузия Саломе Зурабишвили припомни, че на 31 март 1991 г. се е провел референдума за независимост на Грузия от бившия СССР.
"И тогава, и сега ние се стремим към свобода и независимост и мирно се противопоставяме на чуждестранната окупация". В речта си тя акцентира още, че Грузия се връща към еднопартийна система на управление както е било преди 34 години.
Преди 10 дни тя предприе пътуване в трите балтийски републики Литва, Латвия и Естония, където запозна правителствата и обществените организации за ставащото в Грузия и задълбочаването на ограниченията на гражданските права на недоволните от управлението на черноморската държава, която води политика близка до Кремъл.