Първо посещение на български минитстър- председател в Израел от 18 год. насам. Премиерът на Израел Бениамин Нетаняху пое ангажимент да доведе израелския бизнес в София. От Израел Борисов обяви, че ще настоява за намаляване на ДДС с 0,5 процента още от тази година, както го е посъветвал неговият колега по време на днешната им среща.
По- късно премиерът Борисов се срещна с президента Шимон Перес, който акцентира върху заслугата на България за спасяването на българските евреи по време на Холокоста – Бойко Борисов подчерта, че страната ни е запазила своите евреи 100 процента и е направила това, което други европейски държави не са успели. По време на тридневното посещение на българската делегация ще бъдат обсъждани въпроси, свързани със сигурността и финансово - икономическо сътрудничество.
Фактът, че първото посещение на българския премиер в държава извън ЕС е именно в Израел се тълкува от местната дипломация като знаков за бъдещата политика, която България ще води в този регион.
Бойко Борисов, премиер на България:
- По принцип Израел винаги е била на Запад и винаги е била близък приятел на България. Това, че правим дружба с Израел не значи, че тя е за сметка на някой друг, напротив. В съвременните външнополитически отношения целта е да направиш възможно най-много приятелства и да отвориш пазара за държавата си, да могат да пристигат инвестиции в България и от Израел и от арабския свят.
По време на всичките си официални срещи с българския премиер днес държавата Израел показа огромното си уважение към последователната политика, която страната ни води по отношение на еврейската общност и запазването на етническата толерантност.
В този контекст неслучайно в българската делегация са включени представители, както на християнската, така и на еврейската и мюсюлманската религии.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху посрещна своя български колега Бойко Борисов като стар приятел. Спомниха си началото на тяхното познанство, когато Борисов беше столичен кмет, а двамата бяха лидери на опозицията в своите страни.
Нетаняху поиска от Борисов покана за скорошно гостуване, защото не си спомнял от кога израелски премиер не е бил у нас и също така му даде ценни съвети за това как Израел се справя с кризата.
Бойко Борисов, премиер на България:
- Малко смешно, но той каза: първо 10% данък, който сте направили е много добър, но вместо от 2011 г да започвате с 2% да намалявате ДДС, намалете го от сега с 5.0%, намалявайте на 6 месеца с по половин процент. Това от една страна е много добре за чуждестранния бизнес, който ще дойде да инвестира, а в същото време и плавно ще си настройваш икономиката и финансите на държавата в тази посока.
Бойко Борисов и Нетаняху се договориха и за визита в близко бъдеще на израелски финансови и икономически експерти, които дапроучат ситуацията у нас, както и за скорошен бизнес-форум в Израел, на който страната ни да презентира възможностите за нови израелски инвестиции.
В политическо отношение обаче израелският премиер завидя на нашия.
Бойко Борисов, премиер на България:
- Той ни завидя за това, че имаме самостоятелно управление и нямаме коалиционни партньори.
Нетаняху и Борисов поговориха доста сериозно и за ролята на България като стабилизиращ фактор на Балканите и помощник в отношенията с Близкия Изток. Обсъдиха и бъдещото сътрудничество в сферата на сигурността.
Всички тези теми бяха в основата на разговорите на Борисов и с израелския президент Шимон Перес. По-рано сутринта Борисов положи венец и отдаде своята почит в мемориалния комплекс Яд Вашем, в който е записана цялата история на близо шестте милиона еврейски жертви на нацизма.
Специално място в комплекса е отделено на спасяването на близо 50 000 български евреи с видеоразкази и спомени на очевидци на тези събития.