Слаба е неокончателната оценка на Румяна Желева след изслушването й от комисия „Развитие” на Европейския парламент. Според проекторешението на депутатите, българският външен министър е бил неубедителен в отхвърлянето на съмненията, че не е декларирала участието си във фирми. Що се отнася до същността на ресора „Хуманитарна помощ” евродепутатите дори пишат, че имат съмнения относно географските познания на Румяна Желева. В Брюксел сега се очаква мнението на юридическия отдел на ЕП и на председателя на ЕК Барозу относно истинността на финансовата декларация на българския кандидат-комисар.
Във временната оценка на комисията пише, цитирам: „Желева показа липса на яснота и не беше способна да отговори детайлно на въпроси, явно бидейки недобре подготвена. Тя декларира, че „няма какво да крие”, но не отговори на конкретни въпроси за фирми, в които има участие и за конкретни дати.”
Що се отнася до ресора „Хуманитарна помощ” оценката също не е ласкава: „Желева нямаше конкретни идеи за Афганистан, Газа, Конго и Судан. Изглежда, че тя не знаеше къде географски се намират някои конфликтни зони, например Аденския залив.”
Въпреки тази оценка, от ЕНП, чийто заместник-председател е Румяна Желева, декларираха пълната си подкрепа за нея:
Йозеф Сайер – евродепутат, ЕНП: „От името на ЕНП ще кажа ясно, че Желева не беше подложена на честно изслушване. Това не са стандартите на този парламент, това е лов на вещици."
От името на ЕНП искам ясно да кажа, че ще я защитаваме, не лично нея, а личното й достойнство, да я защитим срещу неоснователните обвинения.”
Сега на ход са юристите – правният отдел на ЕП беше помолен от депутатите да провери истинността на декларацията на Желева. Те запитаха и председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу дали според него, тази декларация отговаря на правилата. За момента от Комисията казват, че нямат повод за притеснения.
Пиа Хансен – говорител на ЕК : „Председателят чу, че госпожа Желева категорично отрече всички обвинения срещу нея. Според инфромацията, която ни е подадена досега, председателят има доверие във всички кандидат-комисари. Преди време председателят написа, че госпожа Желева го е уверила, че подадената от нея финансова декларация е в синхрон с кода на комисарите и това важи за всички кандидат-комисари. ”
За момента Желева има подкрепата на собствената си партия и на част от либералите. Социалистите обаче заплашиха, че няма да си затворят очите пред една слаба кандидатура, за да спасят при гласуването на 26 януари цялата Комисия. И така днес в Брюксел плъзна името на военния министър Николай Младенов.