Разкритията около Алексей Петров предизвикаха нов сблъсък в БСП. Според бившия вътрешен министър Румен Петков трябва да се стигне до оставка на лидера на левицата Сергей Станишев, ако се докаже, че бившият служител на ДАНС е свързан с престъпна група. Станишев отхвърли вероятността да се откаже от поста си заради скандала.
Развръзката при операция “Октопод” политически рефлектира върху БСП. Лидерът и съпартийците му помежду си анализираха разплетените факти в стаята на парламентарната група. Малко след това ексвътрешният министър Румен Петков нанесе удар върху Сергей Станишев и му поиска политическа отговорност, ако действително Алексей Петров се окаже свързан с престъпна група.
Румен Петков, ПГ на КБ:
– В крайна сметка той отговаряше за ДАНС.
Репортер:
– Трябва да си подаде оставката Сергей Станишев?
Румен Петков, ПГ на КБ:
– Аз не знам други форми на поемане на политическа отговорност.
Петков отрече той самият да е знаел за действията на такава престъпна група. Ако Алексей Петров е участвал в нея, това е много тежка оценка за предишното управление, призна бившият МВР-шеф.
Румен Петков, ПГ на КБ:
– Аз мисля, че ние трябва да разберем, че обвързаните със случая не би трябвало да бъдат обвързани и с ръководството на нашата партия. Тоест казвам, че това е страшно, ако е така, то е страшно за нас, страшно е за държавата, страшно е и за обществото.
Експремиерът Станишев не отговори в детайли на тежките думи на бившия вътрешен министър и насочи вниманието към МВР и премиера.
Сергей Станишев, председател на ПГ на КБ:
– Ако има реални данни, пожелавам успех на МВР, защото всеки удар срещу престъпността е нещо много важно за хората. Дано не се случи както с Наглите, когато задържаха 25 души и само 3-ма останаха в ареста. Дано има достатъчно доказателства при всяка операция на МВР, а иначе би трябвало да попитате и министър-председателя, който поздрави бдителния гражданин Алексей Петров, ако за това става дума.
Репортер:
– Бихте ли подал оставка, ако това за Алексей Петров се окаже вярно?
Сергей Станишев:
– Не.
Шефа на комисията за контрол на ДАНС Иван Костов “Октопод” не е ПР акция.
Иван Костов, председател на комисията за контрол на ДАНС в НС
– Ако един човек се намира в ДАНС с такива огромни правомощия, а същевременно влиза в такава акция като обект срещу организирана престъпна група, това говори много зле за предишната власт. Как може да бъде пуснат такъв човек в ДАНС, надявам се следващата мишена да стане някой от недосегаемите.
Костов даде положителна оценка на последните полицейски акции срещу престъпността.