ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Здравната вноска става 10 % от 1 април

bnt avatar logo от Ирина Цонева, Деси Маркова
A+ A-
Чете се за: 01:16 мин.
У нас

Здравната вноска се вдига от 8 на 10 % от първи април. Това е окончателното решение на правителството, взето на днешното заседание след няколкодневни дебати. За да стане то факт обаче последната дума ще имат депутатите, които трябва да го гласуват. Според финансовия министър Симеон Дянков макар трудно и непопулярно, това решение е единственото възможно в условията на криза.

здравната вноска става април

Здравната вноска се вдига от 8 на 10 % от първи април. Това е окончателното решение на правителството, взето на днешното заседание след няколкодневни дебати. За да стане то факт обаче последната дума ще имат депутатите, които трябва да го гласуват. Според финансовия министър Симеон Дянков макар трудно и непопулярно, това решение е единственото възможно в условията на криза.

Вдигането на здравната вноска с 2 процента ще доведе до увеличаване на приходите в здравната система с около 300 милиона. Здравеопазването страда от хронично недофинансиране с години и отдавна е ясно, че трябват свежи пари, обясни финансовият министър. Идеята на правителството била вноската да се вдигне от януари догодина. Нарасналото напрежение през последните дни обаче довело до ускоряването на решението.

Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите: "Просто за спокойствието и на пациентите, и на хората, които работят в здраванта система. Това беше единиственият начин с увеличението с даването на тези допълнителни средства да запазим и бюджета такъв или по-скоро да не навлизаме в допълнителен дефицит, който може да разклати икономиката ни."

В същото време от данните на НАП стана ясно, че за първите два месеца на тази година от здравни вноски са постъпили с 42 милиона повече от същия период на 2009-а и очевидно не лошата събираемост е пирична за липсата на пари в ситемата. Шефът на агенцията пък изрази съмнение, че новата 10-процентна здравна вноска ще налее повече пари в хазната.

Красимир Стефанов - изпълнителен директор на НАП: "Най-глобалните наши анализи показват, че не всеки път, когато данъците се увеличават, приходите се увеличават също, но това пак е въпрос на допълнителни аналази."

Увеличената вноска ще се поема в съотношение 60 към 40 между работодател и работник както досега. От думите на Дянков обаче не се разбра колко пари ще трябва да плати държавата за покриване на новите здравни осигуровки на пенсионерите например. И дали няма да се окажат верни опасенията на икономисти, че вноската се вдига на 10 процента само за бизнеса и по този начин той ще кредитира държавата.

Симеон Дянков: "По тази тема все още работим ."

След като Дянков напусна залата от окончателния текст на правителственото решение стана ясно, че увелчението не се отнася за държавата. Никъде не е записано, че тя ще плаща повече за здравните вноски на деца, пенсионери, военнослужещи и студенти, които по закон поема.

Излъчено в "По света и у нас".

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?