Правителството каза "да" на 60 антикризисни мерки, които синдикатите, бизнеса и финансовото министерство обсъждаха близо 10 дни. От осъществяването на мерките трябва да дойдат над 1 милиард и 600 милиона лева приходи. Те ще запълнят само част от дефицита в бюджета. Отсега се знае, че дупката ще се увеличи с още 550 милиона лева, които държавата дължи на бизнеса. Премиерът Бойко Борисов обеща да се издължат към фирмите до 15 дни.
Правителството каза "да" на 60 антикризисни мерки, които синдикатите, бизнеса и финансовото министерство обсъждаха близо 10 дни. От осъществяването на мерките трябва да дойдат над 1 милиард и 600 милиона лева приходи. Те ще запълнят само част от дефицита в бюджета. Отсега се знае, че дупката ще се увеличи с още 550 милиона лева, които държавата дължи на бизнеса. Премиерът Бойко Борисов обеща да се издължат към фирмите до 15 дни.
Данъците няма да се пипат, но при две условия - да се изпълнят очакваните приходи от мерките и да се прекратят необезпечените договори, наследени от предишното правителство.
Бойко Борисов - министър - председател: - Независимо, че вътрешното и всяко убеждение мое е, че той трябва в годините да намалява, но при това наследство, което сме получили и ако тези договори за на 2 млрд. не съумееме да ги развалиме, всичките на тази маса са информирани, че няма и да ги питам, отивам и вдигаме ДДС.
Приходи се чакат от приватизацията на държавни дружества, продажбата на вредни въглеродни емисии, продажбата и отдаването под наем на 1 милион дка държавни земи. 80 млн. лева се очакват от облагането с 10% на печалбите от хазартни игри. 100 милиона от налога върху оборота на застрахователите. Ставката все още не е уточнена. Още 50 милиона трябва да дойдат от вдигането с 0,1% авансовото плащане на корпоративния данък.
Божидар Данев - председател на БСК: - Тези предложения разпределят равномерно негативите на икономическата криза и за държавата, и за работодатели, и за заети в икономиката да няма привилегировани съсловия.
Запазва се данък лукс, който предвижда еднократен налог върху жилище с данъчна оценка над 300 хил. лева и автомобил над 70 хил. лева. Заплатите и бонусите в по-нисшите етажи на държавните търговски дружества не трябва да надхвърлят 1200 лева. А управляващите в тях не могат да взимат повече от 2880 лева.
Социалните партньори си стиснаха ръцете заплатите в бюджетните организации да не се променят, въпреки че разходите там ще се орежат с 10%. Освен това безработните в бюрата по труда вече ще взимат 60 на сто от осигурителния си доход преди да са загубили работата си. Все пак има една мярка, по която не е постигнат консенсус и финансовото министерство я записа в антикризисния пакет на своя отговорност. Тя предвижда нова схема за изплащане на болничните.
Симеон Дянков - министър на финансите: - Стигнахме до принципно разбиране, макар и не пълно съгласие за нова схема, където първите 3 дни не се покриват от НОИ, а първият ден се покрива 80% от работодателите, втори ден 80% от работодателите, а третия ден вече не се покрива - това е за сметка на работника и НОИ влиза чак от четвъртия ден.
Свитият бюджет попари надеждите пенсиите да се вдигнат през лятото. Нещо повече, за втори път се отлага повишаването на вдовишките пенсии и добавките за възрастни хора над 75 години. Все пак социалният министър Тотю Младенов е договорил допълнителни средства от държавния бюджет да влязат в неговото ведомство. Част от тях ще отидат за социалните кухни през април.
Тотю Младенов - министър на труда и социалната политика: - Изключително важно е, че успяхме да осигурим 142 милиона лева за соц. помощи, касаещи майките с деца и интеграционните надбавки бяха заделени 10 млн. лв. за заетост за субсидирана заетост за районите с висока безработица.
Утре депутатите в парламента ще гласуват антикризисния пакет. До края на май трябва да са готови параметрите на здравната и пенсионната реформа.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.