ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Проверките на ЕРП-тата показват нецелесъобразни разходи

bnt avatar logo от Валентина Крушкина
A+ A-
Чете се за: 00:51 мин.
У нас

Първите резултати от проверката на ДКЕВР, ДАНС и НАП в трите електроразпределителни дружества показват нецелесъобразни разходи, които най-вероятно ще се окажат калкулирани в цената на тока.

проверките ерп тата показват нецелесъобразни разходи

Първите резултати от проверката на ДКЕВР, ДАНС и НАП в трите електроразпределителни дружества показват нецелесъобразни разходи, които най-вероятно ще се окажат калкулирани в цената на тока.

Това съобщи заместник-председателят на енергийния регулатор Валентин Кирчев. По думите му притеснителни били и част от договорите, сключвани от ЧЕЗ, ЕоН и ИВН за външни услуги.

Плащането на външни фирми е един от вариантите в цената на тока да бъдат вкарани допълнителни разходи, без ДКЕВР да може да ги контролира. Освен на договорите за външни услуги тече проверка и на инвестиционно-ремонтните програми на трите дружества. И там, по думите на Кирчев, имало неща, които вероятно ще се окажат не съвсем наред.

Валентин Кирчев: "Примерно, ако не са правени разходи за съоръженията, а в същия момент са закупувани някакви скъпи техники, това не е целесъобразно харчене на парите. А тези пари идват от цените."

Колко от разходите за скъпа техника плащаме със сегашните сметки щяло да стане ясно преди 1-ви юли, когато ДКЕВР трябва да вземе решение дали и как да промени цената на тока. Според Кирчев, ако се окаже, че неоправданите харчове са много, токът дори може да поевтинее. Независимо, че ЧЕЗ, ЕоН и ИВН официално са внесли в комисията исканията си за поскъпване между 3 и 10 процента.

Кирчев съобщи още, че заради отпорът си да върне едномесечното отчитане на тока в срок, ЧЕЗ може да се раздели със 160 хиляди лв.- за толкова са двете наказателни постановления, издадени от регулатора. Санкцията пък не била максималната от 1 милион, защото все пак чехите си поправили грешката.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?