Вече е ясно как ще се изплащат болничните. До края на тази година първите три дни от тях ще се поемат от работодателите.
Вече е ясно как ще се изплащат болничните. До края на тази година първите три дни от тях ще се поемат от работодателите. След като 2 седмици не стигнаха на социалните партньори да постигнат съгласие как ще се изплащат болничните, днес след кратка среща с премиера те си стиснаха ръцете - първите три дни да се поемат на 70% от работодателите.
Пламен Димитров - вицепрезидент на КНСБ:
- В споразумението ние се съгласихме временно до края на настоящата година да ограничим плащанията към работниците и служителите в порядък, който вече беше казан. Освен това съгласие беше постигнато, че третият ден от болничните от догодина вече ще продължи да бъде плащан от НОИ, а не от работодателите и то в същите размери като в момента.
Тотю Младенов - министър на труда и социалната политика:
- Паричните обезщетения от 4-ия работен ден за временна неработоспособност се изплащат от средствата от ДОО в размер на 80 на сто. Така че аз искам да благодаря на социалните партньори, че се намери консенсусът.
Новата схема ще спести на НОИ около 50 милиона лева.
Социалните партньори търсят вариант и как да попълнят дупката в хазната от 900 милиона лева. Вариантът е чрез ново орязване на средствата в администрацията.
Константин Тренчев - президент на КТ "Подкрепа":
- Не го тълкувайте като 20% съкращения, а като 20% реализирани икономии от издръжката на държавната администрация.
Синдикатите ще настояват да се вдигне и минималната работна заплата, както и да се ускорят пенсионната и здравната реформа.
Правителството осигури близо 25 млн. лева за "Топъл обяд" до септември 2026 г.
Полет на началника на щаба на либийската армия загуби радиовръзка над Анкара