Във връзка със съмненията около разпределението на делата и сигурността на комуникациите в съда, Висшият съдебен съвет ще изслуша ръководството на Софийския градски съд.
Соня Найденова - представляващ ВСС: "По повод постъпилото писмо от част от съдиите в Софийския градски съд, смятаме че с действията, които по-рано изложих, сме започнали проверка на ръководството на Софийския градски съд и с изслушването, смятаме да потвърдим или да отречем дали действията на ръководството на СГС са били адекватни".Найденова не каза как ще реагира съветът, ако се установят нарушения. Днес 26 районни съдии се присъединиха към искането на колегите си за оставката на Владимира Янева и двете й заместнички Петя Крънчева и Богдана Желявска. По информация на По света и у нас в съда вече има контраподписка сред съдебните служители, организирана от Янева. В позиция Съдийската асоциация, оглавявана от Желявска пък се възмути, че съдебната система е подложена на безпрецедентен натиск. На фона на засилващите се противоречия и вътрешен натиск в системата, лидерът на ДСБ Радан Кънев призова парламентарните групи да поискат оставката на Висшия съдебен съвет. В противен случай, според него, парламентът трябва да предприеме действия с непосредствени правни последици.
Радан Кънев - съпредседател на РБ: "Наложително е днес ние да вземем страна. Не да накърним независимостта на съда и прокуратурата . Напротив, категорично да защитим тяхната независимост от мафията и икономическите интереси и така да отстоим обществения интерес".
Соня Найденова - представляващ ВСС: "Г-н Кънев е политик. Той може да казва и коментира неща в качеството си на политик. Нашият ангажимент, като членове на един професионален Висш съдебен съвет, е да си вършим работата".Процедура за разпускане на Висшия съдебен съвет или за отзоваване на членовете му няма. Смяната му може и вече е правена през годините чрез законови промени. Удобен повод за това сега е залегналото в стратегията за съдебна реформа разделяне на прокурорска и съдийска колегия, както и идеята да се върне старото положение, в което съветът не беше постоянно действащ орган.