До 2018-та, когато изтича мандатът на правителството, България ще е вече в чакалнята на еврозоната. Заявката даде финансовият министър Владислав Горанов, който съобщи, че разговорите за членството на страната ни вече са започнали. Предстоят обсъждания с всичките 19-страни членки на зоната.
Повече позитиви, отколкото негативи - така финансовите експерти очертават картината, ако влезем в еврозоната. И понеже сме във валутен борд и левът така или иначе е обвързан с еврото, сътресения не се очаквали. Дори икономическата среда била благоприятна за този процес.
Лъчезар Богданов - икономист: В дефлационна среда каквато и е в момента с ниски цени на петрола, ниски цени на енергоизточниците на суровините, рецесия или стагнация в европейската икономика, то много по-лесно формално може да изпълним критериите за членство.
Експертите смятат, че еврозоната ще направи икономиката ни по-стабилна, доверието на инвеститорите ще се завърне, а оттам и лихвите по банковите кредитите ще се понижат.
Левон Хампарцумян - изп.дир. на банка: Влизането в еврото по-скоро ще ни донесе позитиви. Ако икономиката ни се държи стабилно и средата е благоприятна за бизнес, влизането в еврото би довела до определено понижаване на лихвите, но не очаквайте чудеса.
Смяната на валутата обаче не рядко е свързвана с несигурност и с тезата, че това ще повиши цените на стоките.
Лъчезар Богданов - икономист: Според мен няма да има такъв ефект, според мен ако има повишение на цените и то съвпадне с влизането ни в еврозоната то ще е по съвсем други причини
Докато стигнем до еврозоната обаче трябва да изчакаме най-малко 2 години в предверието и или т.нар. ERM2, където ще изпълняваме критериите на Европейската централна банка. Условия за чакалнята няма. Нужна е само политическа заявка. По думите на финансовия министър Владислав Горанов страната ни може да влезе в зоната най-рано през 2019-та година.