ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

20 млн. лв. допълнително за болниците

bnt avatar logo от Ася Методиева
A+ A-
Чете се за: 00:58 мин.
У нас

20 млн. лв. допълнително ще получат болниците в рамките на днешния ден и утре. В средата на декември се очаква да бъдат преведени още толкова.

млн допълнително болниците

20 млн. лв. допълнително ще получат болниците в рамките на днешния ден и утре. В средата на декември се очаква да бъдат преведени още толкова.

Това обеща здравният министър Стефан Константинов в сутрешния блок на БНТ "Денят започва". Във връзка с лекарските протести д-р Константинов призова колегите си от здравната сфера да се срещнат с него и да обсъдят проблемите, които имат в сектора.

Като доскорошен представител на гилдията министърът увери, че вече се работи по най-големия проблем в здравеопазването в момента - нередовното плащане към болниците.

- Вчера от тесте с чекове на стойност 20 милиона съм подписал и вероятно днес или утре ще бъдат в касите на болниците пари, които са от Министерството на здравеопазването.

- През декември някъде, може би към 10-то - 15-то число най-късно, ще бъдат още 25 милиона преведени, т.е. хората преди Нова година... в никакъв случай няма да се случи това, което беше миналата година, да останат без пари.

Въпреки това лекарските протести тропат на вратата. Пред БНТ здравният министър сподели, че е разговарял с лекари, готови да стачкуват, които обаче заявили, че не протестират срещу него. Междувременно, по думите на д-р Константинов, Здравната каса също се опитва да изплаща задължения.

- Аз съм казал и на д-р Нешева - трябва да има яснота, да се знае какви пари се плащат, да се знае на кой колко и по каква методика. Това е единственият начин да се спре лобизма и съмненията за нещо нечестно. И ние го работим в момента.

По отношение на подписаното и след това скъсано споразумение между правителство и лекари, Константинов заяви, че документът „не е бил най-добрият вариант".

Здравният министър обеща, че през 2011 г. секторът ще разполага с 3 млрд. и 5 млн. лева и ако тези пари се изплащат ритмично, положението в здравеопазването ще бъде по-добро.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?