Военната прокуратура се заема с казуса "Военно-медицинска академия". Образувано е досъдебно производство срещу длъжностни лица от ВМА заради сключените от генерал Стоян Тонев договори с "Дерма прим". Проверяват се и други нарушения, констатирани в одитния доклад на Министерството на отбраната. Днес стана ясно, че разследването на прокуратурата е започнало още на 21-ви януари тази година.
Ден след като поиска прокуратурата да го разследва за нарушения във Военномедицинска академия, бившият директор на военната болница ген. Стоян Тонев подаде оставка като председател на парламентарната здравна комисия и като народен представител от ГЕРБ. Д-р Даниела Дариткова ще заеме поста председател на парламентарната здравна комисия. Това реши парламентарната група на ГЕРБ.
Още за скандала вижте в прякото включване на Иво Никодимов.
Вчера ген. Тонев поиска прокуратурата и Сметната палата да проверят дейността на болницата, днес подава оставка. Ако се докажат злоупотреби, единствената мярка е ген. Тонев да напусне парламента или да не е депутат от ГЕРБ. Това е написал премиерът Бойко Борисов в личния си профил в социалната мрежа "Фейсбук".

"Вече 25 години се правят рокади по политически причини без абсолютно никакъв резултат. Считам, че тази практика трябва да се прекрати. Същевременно трябва да е ясно, че няма „свещени крави" - ако има виновни, ако някой не си е свършил работата или е злоупотребил с позицията си - то виновният трябва да бъде отстранен и наказан според закона. Затова искам да подчертая, че всички трябва да са спокойни, ако си вършат съвестно работата, ще се ползват с моята подкрепа, но ако има извършени нарушения, то тогава ще им потърся отговорност. Заставам зад всеки до доказване на неговата вина. Това се отнася както за кадри на ГЕРБ, така и за назначения от предишното правителство", е написал още министър-председателят.
"В тази връзка съм длъжен да обясня - вчера Изпълнителната комисия на ГЕРБ разговаря с генерал Стоян Тонев. Пред нас той отрече да е извършвал злоупотребите, в които е обвинен. По тази причина го помолих да сезира незабавно главния прокурор и Сметната палата с искане да бъде извършена проверка във връзка с това, което беше изнесено от Би Ти Ви. Решението на Изпълнителната комисия е да изчака резултатите от проверката на главния прокурор и на Сметната палата по този случай. В зависимост от това ще вземем решение. Ако изнесената информация се докаже, то единствената мярка, която може да се предприеме, е Тонев да напусне парламента или да не е депутат от ГЕРБ. Но подчертавам, ако се докаже неговата вина", е написал още Бойко Борисов във "Фейсбук".

"Поради засиления обществен интерес съм задължен да се оттегля от парламента. Уверен съм, че по този начин ще бъде гарантирано независимото разследване на компетентните органи (прокуратура и Сметна палата). Още вчера сезирах лично главния прокурор и председателя на Сметната палата, като настоях за извършването на пълни проверки. В писмата си до прокуратурата и Сметната палата настоявам да се установи законността на управлението и за начина на сключване на договори на ВМА - София, за периода от 28 август 2002 г. до 1 януари 2015 година. Уважаема г-жо Цачева, смятам, че само по този начин може да бъде запазен авторитетът на най-голямото българско здравно заведение с национално значение и с особено значение в случай на война и природни бедствия, както и да бъде изчистено името ми", посочва в мотивите си за оставката ген. Тонев.
Днес Даниела Дариткова и Десислава Атанасова бяха единствените представители на управляващите, които коментираха оставката на ген. Тонев.
Даниела Дариткова: Смятам, че всеки има правото да защити името и честта си, това е една достойна постъпка, защото само по този начин той може да покаже, че се освобождава от имунитет, за да може това което е предявил като писмо до прокуратура и Сметна палата да бъде проверено надлежно, без да има съмнения, че се ползва от някаква закрила.
Десислава Атанасова: Считам, че ситуацията трябва да се изясни. Знам, че има искане за изясняване на обстоятелствата. Току-що разбрах, че той е подал оставка. Мога да кажа, че през времето, в което съм работила с него считам, че е професионалист, оттам нататък не коментирам всичко останало, което в медиите беше изнесено.
В одита, направен във ВМА, има изброени редица нарушения
Освен договорите с "Дерма прим", проверяващите са описали и начина, по който като доцент Мирослава Кадурина е защитила дисертация за придобиването на научната степен "доктор на науките". При анализ на разходите за лекарства на клиниката по Дерматология във Военна болница, проверяващите установяват, че за периода от началото на 2007 до средата на 2014 година за медикаменти клиниката на Кадурина е изразходвала над 2 милиона 250 хиляди лева. Най-много пари са похарчени между 2007-ма и 2009-та, като с по-голямата част от парите са купувани скъпи биологични продукти. За тях са платени общо 1 370 613 лева, което е над 60% от всички разходи за лекарства в тази клиника.
През същия този период Кадурина работи по дисертацията си, която е на тема: "Биологични продукти в лечението на псориазис". С тези продукти са лекувани 185 пациента, като само 11 от тях са били контингента на ВМА, а другите са външни. Всички разходи за скъпоструващото лечение са направени само в периода 2007-ма - 2011-та, който съвпада изцяло с проучването, което Мирослава Кадурина прави заради научната си титла.
Одиторите са установили още, че след защитата купуването на биологични продукти спира. Председател на научното жури за защитата е генерал-майор, професор Стоян Тонев. Като началник на ВМА в същия период генерала утвърждава и всички заявки за купуването на биологичните медикаменти. Въпреки че стойността им е изключително висока, тези препарати са купувани без процедура по Закона за обществените поръчки, установили още одиторите.