Скандалът с посланиците-агенти на ДС стана повод и днес между президента и кабинета да се разменят остри реплики. Според външния министър Николай Младенов Георги Първанов е политическият чадър върху всички структури на Държавна сигурност в България. Така министърът отговори на президентското твърдение, че в системата на МВР има много повече сътрудници на службите, но никой не направил извода, че това ще застраши влизането ни в Шенген.
Скандалът с посланиците-агенти на ДС стана повод и днес между президента и кабинета да се разменят остри реплики. Според външния министър Николай Младенов Георги Първанов е политическият чадър върху всички структури на Държавна сигурност в България. Така министърът отговори на президентското твърдение, че в системата на МВР има много повече сътрудници на службите, но никой не направил извода, че това ще застраши влизането ни в Шенген.
Така днес темата за агентите във властта вече се фокусира и върху вътрешното министерство. Вицепремиерът Цветан Цветанов каза, че сътрудници на ДС нямат място както във външната, така и във вътрешната политика.
Държавният глава предложи досиетата на всички, чиито имена Комисията е обявила, да бъдат качени в интернет и да станат достояние на всички българи. Само така, според Първанов, ще се види реалната дейност на всеки и ще се избегнат всякакви инсинуации.
Президентът Георги Първанов е политическият чадър върху всички структури на бившата Държавна сигурност в България. Това заяви външният министър Николай Младенов в отговор на думите на държавния глава, че в МВР също има много сътрудници на някогашните тайни служби, но от това никой не е направил заключение, че застрашават членството ни в Шенген. В полемиката президент - правителство за съдбата на дипломатите, сътрудничили на ДС днес се включиха и нови участници. Вътрешният министър Цветан Цветанов заяви, че сътрудници на Държавна сигурност нямат място както във външната, така и във вътрешната политика на страната ни. Според държавния глава трябва да бъдат отворени досиетата на всички, чиито имена Комисията е обявила. Само така, според Първанов, ще се види реалната дейност на всеки и ще се избегнат всякакви инсинуации.
Държавният глава категорично отхвърли тезата, че дипломатите с установена принадлежност към ДС създават проблеми за България. Като аргумент той посочи факта, че преди време комисията по досиетата е обявила имената на 1446 души от системата на МВР и от това не са произтекли никакви драми и заплахи както в национален така и в европейски план.
Георги Първанов, президент:
- Сигурно някой доброжелател би казал, че наличието на толкова много хора в системата на МВР би могло да е заплаха за членството ни в Шенген. Аз бих отклонил такъв въпрос по същата логика, по която казах, че наличието на тези хора в рамките на посланическия корпус не създава проблеми за България.
Първанов обвини правителството и в двоен морал с аргумента, че поне десетина дипломати от последния списък са назначени от сегашното правителство.
Георги Първанов:
- Бяха обявени и стояха цяла година и те се знаеха публично, но за тях не беше поставен въпросът. Какво се случи сега та имаме такава драма. Очевидно е, че има проблем в управлението и трябва да се търси начин да се разлаят кучетата, ако мога да си позволя сравнението с такъв хубав филм.
Отговорът на външния министър последва незабавно.
Президентът може да говори каквото иска, но искам да кажа, че той е лично политическият чадър върху всички структури на Държавна сигурност в България. Почти всички съветници на Георги Първанов, известен в досиетата като Гоце, напомням, са били агенти на Държавна сигурност. Аз тези хора няма да ги изпратя посланици, това правителство няма да ги изпрати посланици, така че нека да не ми обяснява, ако иска да бъде така добър, по-добре да отговори на въпроса, защо по време на неговия мандат 50 % от посланиците, които са изпратени, са имали връзки с Държавна сигурност.
Изпратените в началото на настоящото управление дипломати са по заварени процедури от предишното, обясни Младенов. Той
бе категоричен, че трябва да има ясен дебат в парламента и българското общество да затвори завинаги тази страница. Такава е и позицията на вътрешния министър.
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи:
- Аз смятам, че хора, които са съпричастни към бившата ДС нямат място във външната политика на държавата.
БНТ:
- А във вътрешната политика каква е ситуацията, г-н министър?
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи:
- Във вътрешната също - това, което трябва да се случи, трябваше да стане преди 15 години. Сега ще бъде направено.
БНТ:
- Включително и във вашето министерство ли? Ще жертвате ли павлин димитров?
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи:
- Това е решение на премиера, не е решение на Цветанов.
БНТ:
- А вашето лично мнение какво е ?
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи:
- Трябва един път завинаги тази страница да бъде затворена.
БНТ:
- Готов ли сте толкова много хора да отзовете ?
Цветан Цветанов, министър на вътрешните работи:
- Този въпрос в българската дипломация приклчва. Оттук нататък е въпрос на техника и конкретни решения по какъв начин това ще се случи
Божидар Божанов: Протестът е инструмент на гражданите да се противопоставят на безобразията
Делян Добрев: Вторият бюджет щеше да увеличи доходите без вдигане на данъците
Илияна Йотова: Промените в Конституцията може да доведат до блокаж в страната
Задържани за измама: Българи създали фалшив QR код за плащане на паркинги