Днес в иракски Кюрдистан празнуват новата година на язидите, която винаги идва в сряда. Светът научи за тази малка общност покрай атаките на Ислямска държава миналото лято.
Лалеш, планинското светилище на язидите-слънцепоклонници. Тяхната вяра идва от зората на историята.
Карим Сюлейман - Културен център на язидите: "Ние сме най-старата религия на света".
Язидите почитат слънцето, огъня, срядата и ангела-паун, който не коленичил пред Адам. Тъкмо заради този ангел Ислямска държава ги обяви за сатанисти и ги нападна жестоко миналото лято. 5000 иракски язиди бяха убити, поне още толкова заробени, а жените - системно насилвани от джихадистите.
Баба Шех - религиозен лидер на язидите: "Ислямска държава ни биха, колиха, жениха се насила за нашите момичета, насила ни обръщаха в исляма. Лицето ни зариха в земята".
Карим: "Само те стават за рая. Който не е с тях, е неверник. Дори и сунитите, които не ги слушат, и тях обявиха за неверници".
Баба Шех: "Кюрдите ни опазиха. Без тях бяхме заникъде".
В бежанския лагер Есиян ще се наслушате на ужаси. Едно дете тук още се моли всяка сутрин, защото се бои да не дойдат джихадистите. Язидите доста са страдали и има опасност да избягат от региона завинаги.
Искате ли отмъщение?
Баба Шех: "Ние сме мирни хора. Не искаме да правим лошо никому".
Но отделни случаи на отмъщение има. Така искаше Ислямска държава: вяра да застане срещу вяра. Може ли прокобата да се строши? На днешния празник язидите ще се помолят за това. В сряда техният бог слуша.