Мнението на всички е, че режимът в Либия трябва да си отива, заяви в телефонно интервю за "Панорама" премиерът Бойко Борисов по повод гласуваната днес позиция на лидерите от ЕС, които призоваха Муамар Кадафи незабавно да се оттегли от властта.
Според премиера е важно без военна намеса да се намерят формите за демократично развитие на региона в Северна Африка. "Това, което е важно, е да няма военна намеса, с максимум хуманитарна помощ, с всякаква помощ за хората там, за да може те да останат на своя територия и да не дойде тази бежанска вълна към София", заяви Борисов.
Министър-председателят Бойко Борисов е по-голям оптимист за приемането на България в Шенгенското пространство през лятото след днешните му срещи с френския президент Никола Саркози и холандския премиер Марк Рюте.
Бойко Борисов - министър-председател:
- След днешните срещи, аз съм доста по-голям оптимист. Не бих могъл да коментирам техните мнения. Но ние сме технически готови и чакаме на 24-ти проверката, а и отношенията, които имаме с двамата премиери, ме карат да бъда по-голям оптимист за лятото да бъдем приети в Шенген. Това е мое мнение. С президента Саркози, по негова покана, се разбрахме да се видим във Франция след някои друг месец. Така че се надявам тогава да имаме някоя добра новина.
СЛЕДВА ПЪЛЕН ТЕКСТ НА РАЗГОВОРА:
Водещ Бойко Василев:
Нека да чуем сега какво каза премиерът Бойко Борисов веднага след края на Европейския съвет специално за "Панорама".
Водещ:
Днес Европейският съвет заседаваше извънредно за Либия. На телефона от Брюксел е премиерът Бойко Борисов. Здравейте.
Бойко Борисов:
Добър вечер на вашите зрители.
Водещ:
Какво реши Европа за Либия?
Б. Борисов:
Един изключително тежък съвет. Мнението на всички е, че този режим трябва да си отива, но по-важно е по какъв начин и как да се гарантират животът, здравето, просперитетът в арабския свят. Как без военна намеса да се намерят най-добрите варианти и форми за съответно демократично развитие на региона.
Водещ:
Какъв е българският интерес и каква е българската позиция, защото за нас Либия е особена?
Б. Борисов:
Ами, аз напомних за това, което имахме като проблеми с Либия относно българските медици и тези толкова тежки години, в които бяхме обвинявани в толкова тежки престъпления като държава, и те самите. . . дори канцлерът Меркел това много добре си го спомни и го напомни в нейната реч. Но това, което е важно според мен да се знае, нашата позиция винаги е била без военна намеса,
с максимум хуманитарна помощ, с всякаква помощ за хората там, за да могат те да си остават на територията на Либия, на Египет, на Тунис и да не дойде тази бежанска вълна към София. Разбира се, и първото, което днес взехме решение на съвета, е да. . . освен съболезнованията към японските хора, които са загинали в това тежко земетресение, и всякаква помощ, която е необходима и по искане на японските власти съответно да предоставим. С г-жа Георгиева, Кристалина, разговаряхме, имаме готовност и пожарникари, 20 човека, да пратим, и други помощи, ако, разбира се, японците пожелаят от нас.
Водещ:
Има и друга новина, лоша новина - цените на петрола. Какво може да направи по този въпрос българското правителство?
Б. Борисов:
Ами, не случайно в Брюксел освен всички премиери, канцлери, президенти на Европейския съюз, на страните - членки на Европейския съюз, на НАТО ръководителите, военните министри, външните министри - всички са тук и обсъждат проблема "Либия" именно заради цената на петрола. Защото, когато скача цената на петрола в цял свят, няма как да не скача и в България. И затова решението не е едностранно. Нито една страна не може, както виждате, да го реши сама, нито Шести американски флот. Трябва да намерим решение и затова то продължава да се търси.
Водещ:
Вие сигурен ли сте, че проблемът е само международен, а няма картели, монополи и договорки под масата тук, в България?
Б. Борисов:
Нашият бензин продължава да е един от най-евтините в Европа, така че, ако някой има сигнал или подобно нещо да може да го докаже, веднага ще изпратим проверка. Но моето съмнение и това, което съм убеден, че е и част от реалността, е сега, когато прекършихме гръбнака на контрабандата, когато поставихме навсякъде фискални апарати, знаете, че над 40 бензиностанции излязоха, които никой не ги е знаел, че ги има реално по документи, и беше прекратен вносът на контрабандно гориво. Това допълнително оскъпи горивата.
Водещ:
Как ще бъде защитен българският потребител, когато всичко поскъпва и цените вървят нагоре?
Б. Борисов:
Ами, как ще бъде защитен? Не случайно правим комисии, ежедневни проверки - това е единственият начин, с което можем да спираме спекулата и да създаваме възможност да не. . . в рамките на нормалното нарастват цените. Повтарям, когато петролът, газът, мазутът в цял свят цените се вдигат вследствие на войните и кризите, виждате катаклизмите, които стават, България няма как, която не произвежда. . .(техн.прекъсване - бел.ред.). . . петрол, да има различна от тази на международната борса цена. И всеки, който каже обратното, мога да го обвиня веднага в популизъм и лицемерие.
Водещ:
Днес вие се срещнахте с лидерите на страните, които са най-критични към България за Шенген - президентът на Франция Саркози и премиерът на Холандия Рюте. Отлага ли се нашето членство за Шенген?
Б. Борисов:
След днешните срещи аз съм доста по-голям оптимист. Разбира се, не бих могъл да коментирам техните мнения. Но това, че ние сме абсолютно технически готови и чакаме на 24-и проверката, а и отношенията, които имам с двамата премиери, ме кара да бъда по-голям оптимист за лятото да бъдем приети в Шенген. Но повтарям, това е мое мнение. С президента Саркози по негова покана се разбрахме да се видим във Франция след някой друг месец, така че да се надявам тогава да имаме някоя добра новина.
Водещ:
Не смятате ли, че покрай скандалите в сектора за сигурност и покрай целта Шенген вие не се занимавахте прекалено много със сигурност и със скандали, а прекалено малко с икономика и цени - това, което реално интересува хората?
Б. Борисов:
Не, напротив, или по-точно, ако трябва пред вас да призная, може би действително 15-20 дена бяхме разконцентрирани, но то това беше и целта на тази атака. В момента вече аз мисля, че никой от нас не би обърнал внимание на подобни нелепости и би ни отклонявал вниманието от верния път.
Водещ:
Премиерът Бойко Борисов, телефонен разговор от Брюксел веднага след заседанието на Европейския съвет. Благодаря ви.