Разпитът на собственика на "Литекс" Гриша Ганчев по делото "Наглите". От него първо похитителите опитаха да измъкнат пари, след като отвлякоха подчинения му - тогава президент на "Литекс" Ангел Бончев.
Разпитът на Ганчев не беше много полезен, но пък ще се запомни с неуважителните му реплики към съда и защитата. Заради тях съдът го заплаши с глоба. До наказание обаче не се стигна, защото разпитът приключи бързо.
Гриша Ганчев дойде в съдебната палата с охрана, която основно се стараеше да разгонва снимащите. Съдийката се опита с насочващи въпроси да стигне до смислен разказ - вместо да отговори Гриша Ганчев я попита "не си ли е чела делото."
После все пак сподели, че похитителите му поискали 10 млн. евро откуп и постепенно засилвали натиска. След като получил втори отрязан пръст, Ганчев решил, че това вече е прекалено и се оттеглил от преговорите.
Бизнесменът каза пред съда, че помогнал на Бончеви с 650 хиляди евро.
Един от адвокатите го попита дали е дал парите, като заем или безвъзмездно, а ловешкият бизнесмен се обърна към него учуден - "Ти кой си?" и "Майтапиш ли се с мене?".
Накрая с полуусмивка измърмори, че били спонсорство. Неведнъж след отвличането Ангел Бончев е казвал, че се чувства предаден от шефа си.
Показания днес даде и Иван Киров, с когото похитителите преговаряха при отвличането на баща му - крупния бизнесмен Киро Киров.
Иван Киров:
- И такива съм си ги представял и други да бяха пак такива щях да си ги представям - обикновени български отрепки, съвсем нормални, стандартни български отрепки. Като гледах полицията с каква техника е подготвена, как се отнасят към един такъв случай, как нямат звено, което да се занимава специално с отвличания - според мене не е толкова трудно да се направи.
Към края на преговорите Иван Киров е бил охраняван постоянно от полицията и парите за откупа са били описани. За свободата на баща си той плати рекордните 517 хиляди евро. Делото продължава през април.