ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Няма пазар за българското киви

bnt avatar logo от Елена Чимева
A+ A-
Чете се за: 00:59 мин.
У нас

От три години няма пазар за кивито, което се произвежда в района на Петрич. От 400 декара преди години, сега тук се отглеждат едва стотина.

пазар българското киви

От три години няма пазар за кивито, което се произвежда в района на Петрич. От 400 декара преди години, сега тук се отглеждат едва стотина.

Плодът не може да се рализира, защото според производителите в Югозападна България няма съвременна европейска борса. Земеделските стопани са принудени да хранят животните с киви.

Димитър Главчев е един от големите производители на киви в Петричкия край с 20 декара насаждения.

Българското киви е с по-малки размери от вносното, защото е без ГМО, а цената на едро е една и съща - 50 стотинки за килограм. Главчев е произвел 18 тона киви и от ноември е успял да продаде едва три. Останалата стока стои на склад.

Димитър Главчев - производител на киви: "Опитах в Гърция, гърците ми казаха, че няма надпис на гръцки език на кашончето и затова не може да се продава в Гърция, единствено в България реализирам продукцията".

Стопанинът разказа, че преди години по немски програми е имало възможност да се направят 21 европейски борси. За Югозапдна България казали, че няма нужда, защото имало хладилни бази в Дамяница и Петрич. Такива обаче отдавна не съществуват.

Димитър Главчев: "Единственото нещо, което се иска да се направи, една борса както навсякъде, да се изкупува продукцията там вече да се пакетира и спрямо производителя за качество да му се плаща."

Докато у нас стопаните се отказват да отглеждат киви или пък го дават на кравите, в чужбина намират все по-рационално приложение. Хит напоследък са семенцата на екзотичния плод.

Димитър Главчев: "От семките се произвежда най-скъпото олио в света, което струва 55 евро литъра, използва се предимно във фармацията и в хранителната промишленост..."

За да може да се реализира продукцията, освен създаването на борса в този регион, вариант, който производителите предлагат, е да се кооперират. Но и това трудно може да стане, защото земята е разпокъсана.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?