Безплатното мобилно приложение "Tesi Tool" вече помага на деца с проблеми в комуникацията и в риск от социална изолация. Проектът е разработен от международен екип и се прилага в 6 държави. У нас пилотният град е Пловдив и училището за деца с увреден слух.Вижте и още във видеото.
Проектът за България е разработен от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски" в партньорство с училището за деца с увреден слух. Софтуерното приложение е насочено към деца с аутизъм, езиков дефицит и увреден слух и говор.
Доц. Силвия Стоянова- ПУ „Паисий Хилендарски"- Пловдив: Целта му е да разшири възможностите за изразяване на учениците с комуникативни проблеми и да подпомогне общуването им с техните родители и учители.
Приложението е изградено върху визуални знаци, с чиято помощ възрастните съставят изрази и инструкции за детето. Чрез тях то може да изрази желанията си и да изпълни определени действия. Системата помага както в ежедневието, така и в образователния процес.
Светлана Куденко - преподавател по география: На децата, които не могат да изкажат, не ги знаят континентите, съм им ги направила с надписи те с дактил ми прочитат наименованието на континента.
Девет деца от училището в момента работят с приложението и вече показват развитие.
Златина Стаматова, директор на СУУУС „Проф. д-р Стоян Белинов" - Пловдив: Помагаме си, системата не е начина, по който ние комуникираме, но тя ни е едно от помощните средства.
Проектът е финансиран от Европейската комисия, като приложението е безплатно и може свободно да бъде свалено. То вече помага и на деца в Румъния, Полша, Гърция, Хърватия и Испания.