Фирма от Добрич произвежда специални платформи за земеделието. Тя спечели награди за иновации с разработките си за пчеларите и за производителите на лавандула.
Подвижното пчеларство навлиза много успешно у нас през последните години. А от фирма в Добрич предлагат удобен вариант за развитието му – шаси, на което пчелите се местят от паша на паша заедно с кошерите си, пътувайки удобно с камион. Ремаркето, разработено от инженерите на фирмата, може да вози 24, 30 или 36 кошера, а има и модификация за 48.
Емилия Балчева, “Българско машиностроене - Добрич“
„Някои от моделите са с раздвижени платформи. Това означава, че се изтеглят средните редове в двете противоположни посоки на надстройката и по този начин всички кошери стават еднакво достъпни за работа от пчеларя.”
Освен
за смяна на пашата, платформата за кошери
може да изведе по-бързо пчелите и при
опасност от замърсяване в района, където
те събират мед. За производителите
на лавандула във
фирмата са разработили друго улеснение
– ремарке за събиране на окосения цвят.
Емилия Балчева, “Българско машиностроене - Добрич“
"Колелата му са необходимите размери, за да се спази междуредието и да не нараняват насажденията, има си мрежова надстройка над основната част на ремаркето, което позволява събирането на по-голямо количество лавандула."
Двата проекта са ориентирани към сектори, в които има субсидиране, тъй като то позволява на производителите да правят по-сериозни инвестиции в бизнеса си. Иначе сред предложенията на фирмата са още подвижни лекарски и стоматологични кабинети, зърновози и цистерни, фургони и къщи на колела. А с платформите за лавандула и за кошери фирмата спечели и наградата „За принос в механизацията на земеделието“.