Документална изложба припомня със снимки и документи за най-известните чехи, живели у нас в годините след Освобождението на България. Тогава стотици чешки интелектуалци пристигат у нас по покана на нашата държава и се нареждат се сред строителите на съвременна България.
Няма област от обществения живот на България, в която да не са записани имена на чехи. Те оставят богато наследство от научни изследвания и открития, картини и музикални произведения. И до днес те са част от високите образци на духовното ни наследство.
Григор Христов – главен експерт в „Държавен архив“ – Пловдив: „Също така те подготвят достатъчно добре и млади български специалисти от всички сфери на стопанския и културен живот на държавата и в частност и в град Пловдив.“
Константин Иречек е стоял най-високо в държавната администрация. Бил е министър на просвещението, емблематичен герой от „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов. Пловдивчани дължат на архитект Йосиф Шнитер първия регулационен план на града. Той оставя десетки знакови сгради в наследство. Под тепетата работят още математикът Антон Шоурек и съпругата му Франтишка, която е основала първата девическа гимназия в Пловдив през 1881 г. Инициаторите на изложбата определят делото на българските чехи като дълбоко хуманен акт и пример за европейска солидарност.
Григор Христов – главен експерт в „Държавен архив“ – Пловдив: „Това е знак на благодарност към чешката държава и народ за усилията, които са положили за възстановяването на нашата държава след Освобождението.“
Таблата са подредени в сградата на Държавния архив в града.