ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Музей в Русе пази изящни порцеланови фигури и сервизи

bnt avatar logo от Виолета Никифорова
A+ A-
Чете се за: 01:27 мин.
У нас

Изящни порцеланови фигури пази във фонда си музеят в Русе. Част от тях са включени в експозиция в Къщата на Калиопа, а има и други, които ще бъдат показани в рамките на чуждестранни изложби.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Най-ценните експонати на музея - каляска с кон и кочияш от майсенски порцелан, сервиз за хранене със супник и порцеланов комплект за подправки, попадат в каталог на българска колекционерка.

      Искра Тодорова, уредник в Музей на градския бит в Русе: Tези, които са по-атрактивни, можем да кажем, че това са порцелановите фигурки, които са купувани края на 19-и и началото на 20-и век за украса на дома. Те носят естетическа наслада, украсяват интериора и показват и престиж, разбира се. Този престиж се демонстрира, да речем, в богатите фамилии чрез порцелановите сервизи за хранене. Защото трябва да кажем, че в този период, който ние най-вече събираме и показваме особено в Музея на градския бит, порцеланът е едно скъпоструващо изделие.

      Редом с тях обаче в колекцията от порцелан вече има ново попълнение. Според Тодорова, това е много атрактивна каляска, която „разказва“ история.

      Искра Тодорова: Tя е едно от последните неща, които получихме в музея. Тъй като тази, която преди красеше интериора на втория етаж в официалната гостна, участва от март месец нататък в една австрийска изложба в замъка Шалбург. Тя е съвместна между няколко държави, които са по поречието на Дунав.
      Когато я погледне човек, създава впечатлението, че е някъде от 17-18 век, но всъщност заради печата, който има на дъното на самата скулптура „Made in Japan“, ние вече знаем, че тя е късно производство. Защото този печат се слага след 1945 година. На нашата пише „Произведено в Япония“, което е много странно, защото сюжетът е изключително европейски. И всъщност се оказва, че след окупацията на Япония от американците, те започват да ползват техните фабрики за порцелан и да произвеждат такива изящни неща, които обаче се пласират най-вече на европейския пазар.

      В музея в рамките на експозицията „Светът на модерността“ са изложени още съдове от порцелан. С тях е показан европейския градски начин на подреждане на маса, в който присъстват чинии с позлата и много съдове с орнаменти.

      Искра Тодорова: Порцеланови сервизи за хранене, единият от които е правен в Тюрингия, с един много изящен супник, с красиви декорации от флорални мотиви. Също така една много интересна барокова фруктиера.
      Комплектът подправки е с интересна история, тъй като е с кирилски надписи за всяка от подправките. Но всъщност е произведен в Германия, във фабриката „Дитмар“. Това е любопитното, че преди 1944-а година български поръчители задават някаква поръчка в немска фабрика, но с изискването надписите да са на кирилица.

      Повечето изящни изделия от порцелан освен сантиментална, имат и колекционерска стойност. По чуждестранни аукциони цените на фините порцеланови фигури започват от 1 000 евро.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?