Според АФИС часове преди изборите двете водещи партии са с равни възможности да се класират на първо място. Към момента БСП има предимство сред твърдо решените да гласуват, а ГЕРБ все още има резерви за привличане на гласоподаватели сред колебаещите се.
Пет са партиите и коалициите, които със сигурност ще присъстват в следващия парламент- ГЕРБ, БСП, Обединените патриоти,ДПС и Воля. Още две коалиции имат шансове да преминат 4 %-ната бариера - това са "Реформаторския блок - Глас народен " и "АБВ- Движение 21", смятат от АФИС.
Шанс има и партия ДОСТ, за която се регистрират ниски стойности, но тя разполага със скрит вот, чийто обем ще стане ясен в деня на изборите.
Темата Турция се е превърнала в номер 1 и е довела до електорални пренареждания, смятат от АФИС. Така Обединените патриоти са получили предимство и са затвърдили третата си позиция, която е слабо вероятно да отстъпят на ДПС. От друга страна това е преляло сили на БСП и ГЕРБ, тъй като част от патриотично настроените избиратели не одобряват по-радикалните послания. Този ефект в полза на двете големи партии ще се засилва с наближаване датата на изборите, смятат от АФИС. Ощетени от тези тенденции ще са "Воля", "Реформаторския блок - Глас народен" ,"АБВ -движение 21" и всички останали участници. Вътрешната мобилизация при тях освен, че е по-ниска в сравнение с "големите" се съчетава с нарастващи колебания сред техните поддръжници.
Очакваната избирателна активност е по-висока в сравнение с парламентарните избори от 2014-та, според Агенцията. Стойностите достигат 3,7 - 3,75 млн. души. 4%-ната бариера ще се равнява на 130-135 хил. гласа, което не е непостижимо за "Реформаторския блок - Глас народен" и "АБВ-
Движение 21". При по-ниска активност предимство ще получи БСП, а при по-висока - ГЕРБ , смятат от АФИС.
Изследването е проведено от 18 до 22 март 2017-та сред 1005 анкетирани лица. То е независимо от външно финансиране и е извършено със средства на агенция АФИС.