ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ще застраши ли нов строеж две къщи - архитектурни паметници във Варна?

Чете се за: 00:54 мин.
У нас

Проблемът със сградите архитектурни паметници във Варна се задълбочава. Този път застрашени са две къщи, построени през 1923-та година в най-старата част на града - “Гръцката махала”. Причината е строеж в близък имот, който според собствениците на старите сгради не само ще засенчи домовете им, но може да доведе до наводнения и дори срутване.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Това не е първият опит за застрояване на имота. След като се сдобива с него преди близо 16 години, собственикът прави опит да издигне 14-метрова сграда. Живеещите в близост подали жалба, която през 2008 година е отхвърлена от Варненския окръжен съд. Сега собственикът има разрешение за строеж на апарт-хотел висок 17 метра.

      Виктор Бузев, главен архитект на Община Варна
      "Разрешението за строеж е влязло в сила, обявено е по законния ред Проекта е без сутерени, с фундаментна плоча е решен, ще се копае в рамките на метър и половина, максимум два метра, колкото да се фондира."

      Хора, живеещи в близките сгради са поискали съвета на инж. Казакова, която от години се бори с измененията на подробните устройствени планове на варненски квартали, направени без знанието на жителите им.

      инж. Иванка Казакова
      "Когато имате високо строителство в централна градска част, където го правят и по ЗУТ, отстоянията не са по 5 метра, както са в едно село обикновена къща, ами се смятат от височините на сградите, които са заварени и тази, която ще се появи."

      Живеещите в квартала се притесняват от това, че домовете им ще бъдат напълно засенчени, Друг сериозен проблем са високите подпочвени води в района.

      Михаил Матеев, съсед
      "Предвид факта, че тук наоколо всичко е подземно езеро и се дренира с години за всеки нов строеж."
      Изабела Агопян, съсобственик на една от къщите паметници
      "Добре, той ще излее бетонна плоча на 1.80, а къде отива водата, която в момента дърветата всъщност поемат?"

      Според главния архитект на Варна Виктор Бузев, повод за притеснение няма и строежът е част от нормален процес на реализиране на инвеститорски интереси.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?