Японска фиеста за пореден път завладя 55- то столично училище ,,Петко Каравелов". Специален гост на учениците от четвъртите класове беше съпругата на японския посланик у нас Томоко Коидзуми. В центъра този път е разплитане на тайнството на японското кимоно.
В сърцето на тази японска връзка е 4 б. Защото още от първи клас, макар че са немска паралелка, те се интересуват живо от Япония.
Знаят вече да броят на японски, да пеят популярната японска песничка ,,Под слънцето всички деца са равни", знаят за бойните изкуства , за ЧАДО- чайната церемония , за икебана.... А миналата година в присъствието на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова бяха обявени за ,,Клас Икуо Хираяма,, за културен диалог ,,По пътя на коприната".
Покойният Икуо Хираяма е голям приятел на България , оцелял от епицентъра на атомния взрив над Хирошима и пресъздал пътя между Изтока и Запада в творбите си.
Както е многопластова душевността на хората по тези земи в началото на света, така е многопластово и кимоното. Понякога ритуалните са от по 10-12 пласта.
Всичко се работи предимно на ръка. Нишка по нишка. Сливат се всички изкуства в японската традиция. Кимоното те кара да се чувстваш различно.
Предава се в семейството от поколение на поколение. А Япония е единствената страна в света , която има ,,Нинген Кокухо" - това означава човешки съкровища на изкуството .Така наричат и обявяват още приживе майсторите, които пазят японската традиция.
От децата облякоха две - едно момче и едно момиче. Но всички искаха. Във вълната от въпроси след демонстрацията, питаха от къде могат да си купят кимоно и как могат да се научат да го обличат.
Тези 10-11 годишни момчета и момичета- безотказно с таблети в ръка - се пренесоха в Япония. А там връстниците им на трети март - Деня на момичетата и на 5-ти май- Деня на момчетата са със сигурност са в празничните си кимона. Но в с останалото време и те са като всички деца по света.