НОВИНИ

9% ДДС за ресторантьорите - ще бъде ли върната по-ниската ставка?

Виолета Русенова
от Виолета Русенова , Репортер: Даниела Василева
20:20, 29.01.2025
Чете се за: 03:45 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Снимка: илюстративна
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      По-високите цени и в ресторантите вече са факт, след като от 1 януари беше възстановена 20-процентната ставка на ДДС за бранша. В същото време сметката показва, че отпадането на 9-те процента за ДДС за туризма и ресторантьорството би довело до 371 милиона лева приходи за тази година. Данните на НАП показват, че за изминалата година браншът е декларирал 63 милиона лева нетно ДДС.

      Ресторантьорският бранш е най-трудният в България, смята Теодор Георгиев, който държи заведение в Русе. Като повечето си колеги в страната той казва, че е бил принуден да вдигне цените:

      "Няма как да не ги променя, имайки предвид, че абсолютно всичко се вдига - ток, вода, материали, хранителни продукти, абсолютно всичко се вдига. Ако не вдигнем ние цените, ние фалираме. Но гледаме да е сравнително уравновесено вдигането, защото ако ги вдигнем прекалено много, клиентите няма да дойдат при нас, няма да ходят по заведения и пак ще фалираме."

      Адриан Николов, Институт за пазарна икономика: "Видяхме доста наказателно поведение от ресторантьори, които буквално на 20-о число, когато изтече данъчната преференция, започнаха доста ударно да увеличават цените."

      Диференцираната ставка за брашна беше въведена като антиковид мярка през лятото на 2020 година и от тогава беше постоянно удължавана. Данните на НАП сочат, че оборотите в сектора се увеличават двойно в сравнение с 2019 година - от 3,07 милиарда лева на почти 5,7 милиарда за 2023 година.

      Теодор Георгиев, собственик на ресторант: "Казвам го директно - тези 20% въобще няма да помогнат в хазната. при нас 6-7000 лв. стокооборот да се направи, трябват 15 човека. На заплати 1077 лева с тази новата осигуровка и всички разходи немислимо."

      От сектора изчисляват, че за 2024 година ще внесат в хазната с 250 милиона лева повече общи данъци и в сравнение с 2019 г. Както и че намалената ставка е помогнала за изсветляването на бранша. Според данните на НАП осигурителните вноски за изминалата 2024 г. са 337,5 млн. лв., а за 2019 г. - под 200 милиона лева.

      Адриан Николов, Институт за пазарна икономика: "Няма макросвидетелства, че се е увеличил размерът на светлата икономика в България. А клиентите не са усетили по джоба си намаление на цените с по-ниското ДДС."

      - Не ми е направило впечатление, когато беше по-ниско ДДС-то, по някакъв начин да са по-ниски и цените в заведенията.

      - Те цените продължават да растат и да растат, въпросът е какви продукти се влагат в това, което консумираме.

      Повече яснота за печалбите в сектора ще има и през юли, когато ще бъде налична информацията за декларирания корпоративен данък. Още в началото на тази година браншовите организации заявиха, че са получили подкрепа от ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и "БСП - Обединена левица" за връщане на по-ниското ДДС.

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube
      Вече може да ни гледате и в TikTok
      Намерете ни в Google News

      Свали приложението BNТ News
      google play badge
      Свали приложението BNТ News
      app store badge
      Топ 24
      Най-четени
      Алберт Попов е 13-и след първия манш в Шладминг
      Алберт Попов е 13-и след първия манш в Шладминг
      Силно начало на 2025 г. за Божидар Саръбоюков
      Силно начало на 2025 г. за Божидар Саръбоюков