This is a modal window.
Бизнесът и синдикатите с ултиматум към властта. На 15 януари готвят протест под прозорците на правителството и парламента, затваряне на ключови пътища и блокиране на "Дунав мост", ако не бъде върната спряната през декември компенсация за високата цена на тока за небитовите потребители.
Работодатели и синдикати настояват спешно да бъде върната компенсацията, предвиждаща всяка цена на борсовия ток над 180 лв. за мегаватчас да бъде компенсирана от държавата чрез фонда за енергийна сигурност.
"Без компенсации - това означава, че предприятията стават неконкуретноспособни. Това означава, че тези, които могат, ще пренесат високите цени върху цените на произвежданите стоки и услуги и оттам ще предизвикат инфлация. Тези, които продават на международните пазари и не могат да направят това, ще затворят и ще ограничат дейността само до най-рентабилните изделия, което ще доведе до съкращаване на персонал", коментира Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал.
"Когато ние апелираме за този механизъм за компенсиране, ние не апелираме за 600 хиляди небитови потребители, а за компенсирането на 6,5 млн. българи, защото тази цена ще я платим всички", каза Добри Митрев от БСК.
Синдикатите също ще подкрепят готвения от работодателите протест и обясниха защо.
"Без адекватна подкрепа за бизнеса, страдат не само предприятията, но и работещите. Високата цена на електроенергията е пряка заплаха за финансовата стабилност на предприятията. Както разбрахте и води до свиване на разходите, замразяване на разходите, не само за инвестициите, а и това рефлектира върху възможността и затруднява увеличенията на работните заплати, което за синдикатите е изключително неприемливо", посочи Тодор Капитанов- КНСБ.
"Проблем, който рефлектира върху опасността от краха на българската икономика, той рефлектира и върху заплахата за националната сигурност, за сигурността на работните места, заплахата от увеличаване на безработицата", отбеляза Йоанис Патриотис- КТ " Подкрепа".
Служебният министър на енергетиката обясни, че още миналата седмица е внесъл предложение до правителството за решаване на проблема, но без парламента, то не може да заработи.
"Задължително условие за тази програма и да бъде осигурен този липсващ ресурс, който е около 105 млн. лв. за изплащане на компенсациите за декември, е наличието на Закон за държавния бюджет или така наречения удължителен закон", каза Владимир Малинов, служебен министър на енергетиката.
Днес и утре работодатели и синдикати се срещат с представители на парламентарните групи.
Ако бъдат приети и чути техните искания, протестът няма да се състои".
В момента един мегаватчас се продава за 250 лв., т. е. бизнесът очаква компенсации за близо 70 лева на мегаватчас.