7 жалби и 14 сигнала са постъпили до този момент
This is a modal window.
България избира депутати за Народното събрание и Европейски парламент. Изборният ден започна точно в 7.00 часа и продължава до 20.00 часа, но ако има чакащи пред секциите до 21.00 часа. Вотът е с хартия и машини.
Централната избирателна комисия дава първия си брифинг в изборния ден.
"Малко над 8% е избирателната активност към 11.00 часа в изборите за Народно събрание", заяви Росица Матева - говорител на ЦИК.
Най-ниска е активността в 24-ти избирателен район София - 5,44%. Най-висока е активността в Монтана - 12,57%. Малко над 8% е и избирателната активност по отношение на евроизборите.
"В изборите за членове на ЕП към 11.00 часа избирателната активност е 8,49%", допълни Матева.
Най-ниска по отношение на европейските избори е в 16-и изборен район Пловдив град, а най-висока е в 29-и изборен район Хасково - 11,66%.
Тя допълни, че се гласува общо в 12 972 секции в страната и извън страната. Извън страната те са 769. 12 203 са у нас.
"Има много сигнали за това, че има машини и при машинното гласуване, не се отпечатва цяла бюлетина, на която да е показан вотът на гражданите", казаха от ЦИК.
Добави, че има и сигнали за бюлетини, на които не се отпечатва никакво съдържание. От ЦИК са изпратили указания до районните и секционни комисии извън страната, че когато от отпечатана бюлетина от вота, не може да се се установи вотът на избирателя - избирателят да бъде допуснат да гласува с хартиена бюлетина.
"Като за тази цел във всички тези случаи секционната избирателна комисия съставя констативни протоколи, които след това се прилагат към протокол", обясни Матева.
Тя допълни, че 42 е броят на машините, с които е преустановено гласуването. 2 от тях са извън страната.
Към този момент в ЦИК са постъпили 7 жалби и 14 сигнала. Основната причина е нарушение в работата на секционните избирателни комисии. 2 са сигналите за предизборна агитация, както и няколко сигнала за нарушения в машинното гласуване.
Росица Матева се обърна към избирателите:
"Ако имат такива оплаквания, нека ги отнасят към съответната районна-избирателна комисия, защото изпращайки ги на ЦИК, ние след това ги препращаме към РИК и се губи време, за да се реши проблема".