Протести срещу новите ограничителни мерки, наложени от румънските власти във връзка с разпространението на коронавируса, се проведоха късно снощи в румънската столица и други градове на страната.
Протестната акция в столицата започна на Университетския площад. Повечето протестиращи бяха без маски и не спазваха социална дистанция. Те скандираха антиправителствени лозунги и ограничителни мерки: задължително носене на маски, вечерен час, затваряне на ресторанти.
След това стотици хора се насочиха към Площада на победата, където се намира седалището на правителството. Площадът е традиционно място за протести в Букурещ. Служителите на реда на площада призоваха демонстрантите да се приберат по домовете си.
Полицията блокира достъпа до правителствената сграда, а движението по съседните улици беше затворено. След 4.00 ч. местно време протестиращите започнаха да се разотиват.
Главният комисар на полицията в Букурещ Богдан Берекет заяви, че властите ще действат твърдо и ще прилагат санкции "там, където упорито се нарушава закона".
Румъния затегна ограничителни мерки срещу разпространението на коронавируса като вечерният час през почивните дни беше удължен от 22.00 на 20.00 часа.
Протести имаше и в Браила, Галац, Тимишоара, Констанца и други румънски градове.
"Визия нула": Как Гърция намали с 22% фаталните катастрофи по пътищата в страната
Европа в пламъци: Продължава борбата с пожарите в Гърция, Испания и Нидерландия
Измерване на Дунав в милиметри: От екологична кризата се превръща в икономическа
Депутати изслушаха майката на Ива Михайлова, която има забрана да се лекува у нас
Бдение в Кричим с надежда за правосъдие след жестокото убийство на млад мъж в Пловдив от тийнейджъри
В капана на фентанила: Кой ръководи трафика и има ли изход за пристрастените?
След повече от седем месеца: Нова фирма поема почистването в столичните райони "Слатина", "Подуяне" и "Изгрев"