Днес се навършва една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални. На днешния ден миналата година руските властти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска наказателна колония, където изтърпяваше присъда.
Днес възпоменателни служби ще има в Москва и в Берлин, където живее Юлия Навалная. Вдовицата на един от най-яростните критици на Кремъл обяви конкурс за мемориал на гроба на съпруга си в руската столица. По думите ѝ, мемориалът няма да бъде просто място, където всеки ще може да се поклони пред тленните останки на Алексей Навални, а място на надеждата и силата. Какви са настроенията сред младите хора в Русия и в каква позиция се намира руската опозиция година по-късно?
Избледнява ли наследството на Навални сред младите хора, които някога се увлякоха в многохилядни антиправителствени демонстрации? Критикът на Кремъл се надяваше именно на младите прозападно настроени граждани да му помогнат да свали президента Владимир Путин от власт. Година след смъртта му по улиците на Москва се усеща страх и безразличие.
"Младите хора се страхуват да говорят за него в тези смутни времена. Всичко, което се публикува в интернет си остава там и има опасност коментара да се обърне срещу вас по негативен начин. Никой не иска проблеми, а и младите хора вече са доста аполитични. Но честно казано, в нашите среди името му все още се споменава", каза Виктория, студентка в Москва.
"Няма човек, който да не знае кой е той. Всеки си го спомня. Но връстниците ми не се интересуват какво се случва в момента", посочи Максим, студент в Москва.
"Не съм чувала кой е, къде е, с какво се занимава. Знам само фамилията му. Нямаше информация", отбеляза Анастасия, студентка в Москва.
Навални беше определен от руските власти като екстремист и всеки, който спомене името му или това на антикорупционната му фондация, подлежи на глоба и до четири години затвор при повторно нарушение.
"Личност като Навални не можеше да оцелее или да действа в Русия. И това е така, защото Кремъл положи много усилия, за да се увери, че това няма да се случи. Насочиха вниманието към Навални, за да подкопаят авторитета му като заплаха за Путин. Но също така, особено след пълномащабното нахлуване в Украйна, предприеха стъпки, за да пресекат като цяло гласовете на несъгласието", коментира Бен Нобъл, сътрудник в "Чатъм Хаус".
След смъртта на Навални разпръснатите руски опозиционни групи в изгнание се опитват да останат актуални за руснаците, които остават в страната.
"Руската опозиция в чужбина е в изчакване. Те осъзнават, че са най-добре приемани на Запад, в западните столици и това обяснява защо дейността им е фокусирана там. Но някои хора в Русия се чувстват изоставени от тези политици, които според тях са намерили уютен живот в изгнание", посочи Бен Нобъл, сътрудник в "Чатъм Хаус".
Съпругата на Навални Юлия, западни лидери и съмишлениците на руския опозиционер обвиниха за смъртта му руския президент Владимир Путин. Руските власти отричат да са замесени. Приживе юристът по професия Алексей Навални обвиняваше управляващите в Русия в корупция и казваше, че ще се бори докрай, за да види „красивата Русия на бъдещето“.