Дронът, който навлезе на летище София, явно е хакнат. Това допусна председателят на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков. Властите у нас продължават издирването на собственика на дрона, който в петък вечерта навлезе във въздушния коридор за заход към пистата на летище София.
Спешни мерки за ограничаване на дроновете в зоните на летищата очертаха от Министерството на транспорта на съвместна среща между Държавно предприятие "Ръководство на въздушното движение", Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", ДАНС и Комисията за регулиране на съобщенията.
Тодор Иванджиков посочи, че дронове от такъв тип могат да се използват за много неща – за наблюдение, за снимки. Най-важно е софтуерът, който той ползва и с какво е оборудван.
"В повечето дронове, в софтуера им е заложено летището като забранена зона и софтуера не им позволява. Този дрон явно е хакнат и или е произведен тук, пипнат е софтуерът, така че да мине навсякъде и да мине през цялото летище. Този дрон явно е хакнат", коментира председателят на Асоциацията на българската авиационна индустрия Тодор Иванджиков.
Той обясни още, че антидрон системите работят по различен начин.
"Има такива, които само може да ги спират, има и такива, които могат да прихванат дрона и да го поставят на дадено място, където да се изчака и да отиде да се види какъв е, в същото време да се види от къде се управлява", обясни Иванджиков.
Две антидрон системи планира да осигурят властите на летище София - една да неутрализира дронове, които са опасност за летището, и още една, която да ограничи достъпа им на 20 км разстояние.
"20 км е доста голяма зона, която трябва да се блокира. Според мен трябва да са до 6 км", каза още той.
Вижте включването на Борислава Алексова