Вижте какво сочат данните за цените на стоките на едро на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата
С 5 лева в поскъпнала потребителската кошница. Ако купим по един продукт от включените в нея 27 стоки сега ще платим 101 лева. За сравнение - през същия период миналата година за същите продукти сме давали 96 лева. Това сочат данните за цените на стоките на едро на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Какво е поскъпнало най-много?
Данните за цените на едро сочат и че за една година рекордьор по поскъпване с цели 46% е зелето, на второ място е олиото с 25 на сто, и брашното - с 21%.
С почти една пета поскъпва и маслото. Отново на годишна база на едро поевтинява най-много захарта - с 14 на сто, следвана от доматите и яйцата с по 13%.
От КНСБ инициират срещи с големите хранителни вериги за начина на ценообразуването и условията на труд.
Поне 35 лева за продукти, с които не може да напълни и един рафт в хладилника, оставя в магазина за минути Юлия Атанасова. От 10 години тя е пенсионирана медицинска сестра. Тя планира да се върне утре, защото не е успяла да изпълни и без това краткия списък за пазаруване.
Юлия Атанасова, клиент: "Няма какво да се лъжем - трудно се справя пенсионер, който няма висока пенсия, и ми се струва, че става все по-трудно. Стандартът върви нагоре. Няма как да се намалят от раз цените - нали сме пазарна икономика, това не може да стане, но поне по някакъв начин да се увеличат доходите на хората - не само за пенсионерите, но и за работещите. То е за всички".
Именно съотношението цени - доходи е големият проблем у нас, смята и председателят на Държавната комисия по борсови стоки и тържищата. Данните сочат, че от основните хранителни стоки най-много за точно една година са поскъпнали брашното и олиото - с 21 и 25 на сто, с 19 на сто е поскъпнало на едро и маслото, а при плодовете и зеленчуците - зелето.
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата: "Едното, тъй като се промениха при брашното компонентите, които формират цената - най-вече ДДС, плюс разходите за електричество, при олиото - лошата реколта, която наблюдавахме, въпреки че имаме едно доста сериозно стабилизиране на световния пазар. При свинското и пилето имаме 2% ръст, там имаме едно много сериозно стабилизиране. Ако извадим данните от 2020-а, сигурно ще получим доста големи проценти - при кашкавала имаме над 100%. Зелето остава шампион по нарастване на годишна база с 46%, и то е заради много лошата реколта, която имахме миналата година и много малкото предлагане към момента".
А пазарът на храните се саморегулира, смята той.
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата: "Няма друг пазар, който да е в толкова конкуретно състояние. Най-много участници има, най-жестока е конкуренцията".
КНСБ искат да разберат от големите хранителни вериги как изчисляват цените. Техните сметки показват, че малката потребителска кошница сега струва 118 лева при 113 преди година.
И още няколко примера - КНСБ сравнява и в евро цените у нас и в останалите европейски държави.
Любослав Костов, КНСБ ДАТА 09.02.2025 г.: "Сиренето ни е най-скъпо, яйцата са ни най-скъпи, и може би 7-8 до 10 стоки, които ежедневно присъстват на нашата трапеза, които са по-скъпи, може би с до 10 цента, спрямо Нидерландия, спрямо Германия, където заплатите са 4-5 пъти по-големи от нашите".
Все още не са публикувани и данните за инфлацията за януари у нас.