НОВИНИ

Международният съд отхвърли искането на Иран за деблокиране на активи за близо 2 млрд. долара

реформаторите спечелиха всички места общинския съвет техеран
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БГНЕС
22:22, 30.03.2023
Чете се за: 04:22 мин.
По света
Слушай новината

Международният съд отхвърли искането на Иран за деблокиране на активи на стойност близо 2 млрд. долара, принадлежащи на централната му банка, замразени от Съединените щати заради предполагаеми терористични атаки.

Но въпреки че базираният в Хага съд постанови, че няма юрисдикция върху средствата на банката, той установи, че Вашингтон е "нарушил" правата на някои иранци и компании, чиито активи също са били замразени.

През 2016 г. Техеран заведе дело пред най-висшия съд на ООН, след като Върховният съд на САЩ постанови, че активите трябва да бъдат изплатени на оцелели и роднини на жертви на нападения, за които е обвинена Ислямската република.

Решението на базирания в Хага Международен съд идва на фона на напрежението, свързано с неотдавнашните удари на САЩ по свързани с Иран групировки в Сирия, както и с ядрената програма на Техеран и подкрепата му за войната на Русия в Украйна.

Съдиите в съда, създаден след Втората световна война, за да се произнася по спорове между държавите - членки на ООН, ще започнат да четат решението си в 15.00 ч. (13.00 ч. по Гринуич).

Решенията на Международния съд са задължителни и не могат да бъдат обжалвани, но нямат силата на принудително изпълнение. Държавите обаче могат да подадат жалба до Съвета за сигурност на ООН, ако друга страна не се подчини на решението.

Иран твърди, че активите са били замразени от САЩ незаконно, и заявява, че се нуждае от тях в момент на икономически затруднения поради ядрените санкции срещу Техеран.

Преди седем години Върховният съд на САЩ постанови, че активите - 1,75 млрд. долара, принадлежащи на иранската централна банка, както и някои от иранските фирми, трябва да бъдат използвани за обезщетяване на жертвите на терористични нападения.

Сред тях са бомбеният атентат през 1983 г. в казармата на американската морска пехота в Бейрут, при който загинаха 299 души, включително 241 американски войници, и бомбеният атентат в кулите "Хобар" в Саудитска Арабия през 1996 г., при който загинаха 19 души. Иран обаче отрича да е отговорен за нападенията. Той твърди, че американското замразяване нарушава "Договора за приятелство", подписан от Техеран и Вашингтон през 1955 г. - много преди ислямската революция от 1979 г., която свали проамериканския шах и прекъсна връзките със САЩ.

Решението на МС по делото за замразените активи идва на фона на нарастващото напрежение между Вашингтон и Техеран.

Неотдавна Техеран осъди въздушните удари на САЩ по свързани с Иран сили в Сирия, при които, според съобщенията, са загинали 19 души, и които Вашингтон заяви, че е извършил след смъртоносна атака с дрон срещу американски сили.

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви след заповедта за ударите, че страната му "не търси конфликт с Иран".

Междувременно преговорите за съживяване на историческото многонационално споразумение от 2015 г. относно ядрената дейност на Иран отдавна са в задънена улица. Иран отрича, че иска да се сдобие с атомно оръжие.

През 2018 г. Съединените щати под ръководството на тогавашния президент Доналд Тръмп се оттеглиха от ядреното споразумение и възстановиха санкциите.

Вашингтон също така изрази загриженост във връзка с иранската военна помощ за нахлуването на Русия в Украйна.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Откриха тяло на мъж край Перник
Откриха тяло на мъж край Перник
Тони Тасев тренира индивидуално преди двубоя на Славия с Локо София за Купата
Тони Тасев тренира индивидуално преди двубоя на Славия с Локо София за Купата