Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и началникът на Генералния щаб на Армията на Република Северна Македония (РСМ) генерал-лейтенант Васко Гюрчиновски заедно отпътуваха от летище „Враждебна“ с военнотранспортен самолет С-27J Спартан от състава на българските Военновъздушни сили. В Брюксел те ще вземат участие в заседанието на ниво началници на отбраната на Военния комитет на НАТО, което ще се проведе утре, 27 януари.
„Двамата споделяме мнението, че военното сътрудничество е ефективен инструмент за изграждането на конструктивни и приятелски отношения между две държави, каквито са Република Северна Македония и Република България. За мен е чест да приветствам генерал-лейтенант Гюрчиновски на борда на българските Военновъздушни сили, където по време на пътуването ще имаме възможност да обсъдим теми и въпроси от общ интерес, каквито имаме много“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
„Изразявам голямо задоволство и чест от поканата на адмирал Ефтимов да съм в София, в Република България – братска, приятелска и съюзническа страна. Благодаря за поканата да пътуваме заедно до заседанието на Военния комитет в Брюксел, където ще имаме време и при активностите там, и по време на полета, да обменим допълнителна информация от взаимен интерес за нашите Въоръжени сили“, посочи началникът на Генералния щаб на Армията на Република Северна Македония.

В рамките на заседанието на Военния комитет на НАТО ще бъдат обсъдени операциите, мисиите и оперативните дейности на Алианса, както и Концепцията за възпиране и отбрана на Евроатлантическата зона.
В отговор на журналистически въпрос адмирал Ефтимов поясни, че в дневния ред на срещата присъства също специална сесия с поуките от практиката за ролята на съюза в противодействието на пандемията от COVID-19.

Той припомни, че от началото на пандемията НАТО е активно въвлечен в организацията и мерките за справянето с коронавируса в логистичен аспект и чрез множество координационни механизми.
Относно ваксинацията в българските Въоръжени сили началникът на отбраната подчерта, че тя ще се осъществи в срок съобразно Националния ваксинационен план. Адмирал Ефтимов беше категоричен, че ротациите на мисиите зад граница са приоритет.
„Предстои планова ротация на контингента ни в Афганистан и той трябва да бъде сертифициран. Подчертавам, че ваксинирането е доброволен акт. Ние сме длъжни да подсигурим достатъчен брой ваксини, за което имаме изградена отлична комуникация с органите на Военномедицинската академия и многопрофилните болници за лечение в страната, имаме изготвени списъци на желаещите да се ваксинират“, заключи началникът на отбраната.
Белград между Брюксел и миналото: Сърбия прилича на някоя латиноамериканска диктатура
Сръбските студенти убедително водят пред партията на президента Вучич, сочи проучване
"Супер вторник" за разширяването на ЕС: Украйна, Молдова, Албания и Черна гора с напредък по пътя им към членство
Делото на Люпчо Георгиевски в Битоля ще бъде разгледано от Съда по правата на човека в Страсбург
Проверките на пътя: Шофьор без книжка с 37 акта и пиян водач на камион са засечени на "Ботевградско шосе" в София
Грандиозният финал между Испания и Аржентина на ФИФА Световно първенство по футбол 2026 – единствено в ефира на БНТ