Двете са с ампутирани пръсти, при едната се е наложило и отстраняване на част от стъпалото
Осем души от "домовете на ужаса" в с. Ягода са настанени в Университетската болница в Стара Загора. Две жени са с ампутирани части на стъпалата на крака.
Проф. Йовчо Йовчев, директор на здравното заведение, даде повече яснота в какво здравословно състояние са били пристигналите хора.
"Голяма част от пациентите бяха хоспитализирани в петък, в състояние, което е типично за дехидратация и нисък прием на количество течности. Някои от тях са с изразена кахексия в лека степен, което значи, че са недохранени. Пациентите са почистени, настанени са в съответните клиники на лечебното заведение", каза проф. Йовчев.
Относно ампутираните жени стана ясно, че това ампутацията е в следствие на липса на адекватна медицинска помощ.
"При двама пациенти се наложи ампутация на пръсти, при единия и на част от едното стъпало. Това са тежки опортюнистични инфекции, които при навременна диагностика и адекватно лечение би означавало, че няма да се стигне до ампутация", поясни професорът.

Директорът на болницата коментира дали в домовете са имали право да завързват крайниците на пациентите за леглото.
"На територията на лечебните заведения има наредба на Министерството на здравеопазването, която указва реда и начина, по който се извършва фиксация на пациента към легло, когато неговото поведение заплашва собствения му живот или живота на пациентите, настанени в съответната стая. В тази наредба са указани продължителността на фиксация и съответно времето, в което пациентът трябва да е на свободен режим. По отношение на домовете за здравни грижи, там не ми е известно да има такава наредба кои пациенти и при какви случаи да бъдат фиксирани", каза проф. Йовчев.
На територията на домовете бяха намерени и големи количества лекарства с голямо съдържание на фентанил.
"Това става със специална наредба, която касае пациентите, които са с онкологични заболявания. Това са таблетни форми, които са на протоколи, издадени от съответните комисии. Тези таблетни форми се изписват за определен период от време", коментира професорът.
Патриарх Даниил пожела светлина, мир и радост на българите в празничното си обръщение
Първото успешно теглене в евро у нас е отчетено 20 секунди след полунощ
Нов живот в новогодишната нощ: Първото бебе в "Майчин дом" се роди 35 минути след настъпването на 2026 г.
Първото успешно теглене в евро у нас е отчетено 20 секунди след полунощ
Кристин Лагард: Приветствам сърдечно България в семейството на еврото
Еврото в България: Имаше ли проблеми с разплащанията в новогодишната нощ?