Нургюл Салимова направи реми срещу китайката Тан Чжони в петия кръг от Турнира на претендентките

нургюл салимова направи реми китайката тан чжони петия кръг турнира претендентките
08:05, 10.04.2024
Чете се за: 02:17 мин.

Нургюл Салимова направи реми с бившата световна шампионка по шахмат Тан Чжони от Китай в петия кръг от Турнира на претендентките, който се провежда в Торонто.

С черните фигури 20-годишната българка изигра много спокойно партията си срещу водачката във временното класиране и фиксира третото си равенство от началото на надпреварата, след което Салимова вече е с актив от 2,5 точки.

В предишните си две партии с черните фигури Нургюл залагаше на Руска партия, но днес опита да изненада Тан със Защита Каро-Кан. Това даде резултат, тъй като китайката не успя по никакъв начин да използва предимството си на белите фигури. Двете бързо размениха почти всички фигури на дъската и на 37-ия ход вече бяха в топовен ендшпил с равен брой пешки, а самото реми стана факт на 58-ия ход.

Междувременно останалите партии от петия кръг на състезанието също завършиха без победител.

Така след пет кръга Тан Чжони от Китай остава начело в подреждането, като бившата световна шампионка има в актива си 3,5 точки. Втора, на половин пункт зад нея засега се движи Александра Горячкина от Русия.

Нургю Салимова заема временна пета позиция в класирането с 2,5 точки, колкото имат и намиращите се на трето и четвърто място Катерина Лагно от Русия и Вайшали Рамешбабу от Индия.

В следващия кръг нашето момиче ще се изправи срещу Александра Горячкина в повторение на финала от последното издание на Световната купа през миналата година, когато рускинята грабна крайния успех.

Победителката в Турнира на претендентките ще получи право да играе за световната титла срещу настоящата шампионка Цзю Вънцзюн от Китай.

Везенков не игра, а Сакраменто пропиля 20 точки аванс срещу Оклахома Сити Тъндър
Недопустимо е оставането на Калин Стоянов като политическа фигура в МВР, заяви Цветан Цветанов