ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Няма къде да отидем": Как Централната гара в София се превърна в приют за бездомници?

Чете се за: 04:30 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      След снега, студ скова страната. През изминалата нощ най-студено е било в Добрич - минус 20 градуса и една десета. Следва Драгоман, където живакът в термометрите е паднал до минус 19 градуса и Кнежа, където е било минус 18,8 градуса, посочиха от Националния институт по метеорология и хидрология.

      Заради ледените дни за утре отново е в сила жълт код за опасно ниски температури. Студът превърна чакалнята на Централна гара София в приют за бездомници. Това от своя страна породи недоволство сред пътниците. Ние получихме сигнал за това от човек, който скри своята самоличност, но каза, че иска да им помогнем.

      Той е на гарата, но не чака влак, има багаж, но няма и билет, и дестинация.

      "Лежа си, спя си, ходя и прося. Просията в България вече не е забранена. Искам пари за ядене, за нищо друго, колкото да се наям", раказва Цветан Димитров.

      Цветан е без дом, живее в чакалнята на Централна гара. Един от първите, които се притичат на помощ, когато други бездомници подпалиха вагон на Нова година. Тогава загинаха четирима, а двама пострадаха.

      БНТ: Вечер като затваря гарата, какво правите?

      Цветан Димитров: Елате ще ви покажа, къде ми е пейката отвън и къде спя. Отивам на течението отвън, ето ми одеалата, легам и заспивам. Сутрин като отвори, влизам и лягам.

      БНТ: А в студа?

      Цветан Димитров: Студ, не студ, къде да отида? По-добре да легна на студа, отколкото да правя престъпления, нали? Аз съм с 15 години затвор, 25 пъти осъждан.

      Регистриран е в Центъра за временно настаняване, но не иска да ходи там.

      "Това не са социални домове, това са укривалища за престъпници. Въпросът е следният, че институциите - не си вършат работата".

      Подслон в гарата е намерил и Веселин Петков.

      "Аз съм израснал по улиците, расъл съм по домове, сирак съм, без майка и без баща. През деня не, ама вечерта, като стане време да затворят гарата... прави са си полицаите, казват - заминавайте си и това е", споделя той.

      БНТ: Тогава къде отивате?

      Веселин Петков: Ами, кой където намери.

      Багажът на бездомниците чака с този останалите пътници, но никога не поема на път.

      "Отвратително, това е входната врата на столицата. Много, много спешно трябва да се изчисти теренът. Разнасят и инфекции, и животни тука разхождат. Създават напрежение, безпокоят пътниците", коментира Силвия Хокинова.

      "Там са си поставили юргани, чаршафи - там спят цяла нощ, аз не знам кой ще издържи на тоя студ", каза Елеонора Ставрева.

      От ръководството на гарата редовно получават жалби от пътниците и редовно търсят помощ при отговорните институции.

      "Проблемът не е от вчера, проблемът е дългогодишен особено през студените зимни дни. Въртим се в един омагьосан кръг. Решение към този момент реално няма. И, съмнявам се, малко скептично се изказвам, не знам дали и в бъдеще ще има някакви конкретни мерки за решаване на този проблем. Общонационален е този проблем, особено в големите гари. Че е обществена сграда, обществена сграда е, но не е приют", обясни Николай Камберов, директор на Централна гара - София.

      И така ден след ден, зима след зима, докато сезоните се сменят, а животът препуска като влак през малка гара.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?