Периодично в социалните мрежи се появяват твърдения за премахнати знакови прозведения на класици на българската литература. Заключенията на тези публикации са, че ни липсва патриотизъм, държавата ни ще бъде заличена, не ценим историята си. Тъй като това са много силни твърдения - те задължително трябва да бъдат доказани или опровергани. Екипът ни за проверка на факти се зае с тази задача.
Потребител на социалните мрежи е споделил следното твърдение: “Държава, която премахва от учебниците си класици като Вазов, Ботев и Вапцаров и втълпява на новите поколения, че турско робство не е имало, а било само присъствие, такава държава си отива. Ясно е, че има някакъв план за заличаването ѝ. Но по- непростимото е, че народ, който позволява да плюят на историята му и да се подиграват с националните му герои е мъртъв народ."
Публикацията е от преди година, вече има над 2500 споделяния във Фейсбук и разпространението ѝ нараства лавинообрзано. Но вярна ли е тази информация? Премахнати ли са от учебниците Вазов, Ботев и Вапцаров? Използва ли се терминът "турско присъствие"?
Отваряме учебните програми по литература от 5-и до 12-и клас и програмата по история за 6-и клас, публикувани на страницата на Министерството на образованието и науката.
Изучава се и стихотворението "Писмо" на Никола Вапцаров. Прави се съпоставка и с други творби на Никола Вапцаров, например с "Песен за човека“ и "Предсмъртно".
Що се отнася до термина "турско присъствие " или правилното - "османско присъствие" - той не се използва при изучаването на историята на България. Терминът, който се употребява, е "османска власт", което може да се види и от учебника по история за 6-и клас, където е темата за завладяването на България от Османската империя.
Българска история се учи и в 10-и клас. Там отново терминът е " османска власт". (Тема 5. Българските земи под османска власт (ХV − ХVІІв.)
Заключение:
1. В програмите по литература от 5-и до 12-и клас фигурират, и то с много от техните творби, и тримата споменати автори - Иван Вазов, Христо Ботев и Никола Вапцаров. Тези класици не са премахнати.
2. При изучаването на историята на България не се използва терминът "турско присъствие". Използваният термин е "османска власт".
3. След всички показани примери и линковете към програмите можем категорично да заявим, че публикацията в социалните мрежи е невярна.
Ако попаднете на съмнителна информация, не се колебайте да се свържете с екипа на БНТ и да сигнализирате отдела за проверка на факти на "По света и у нас".
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok