Допълнително помещение за Брайловата библиотека на Националното читалище на слепите, осигуриха след репортаж в "По света и у нас". Така печатницата към читалището няма да ограничава дейността си. А незрящите читатели ще имат достъп до повече брайлови книги.
Румяна Димитрова поръчва и получава брайлови книги от библиотеката към читалището на слепите веднъж месечно.
"На Брайл чета от 5-годишна и за мен това е най-добрата възможност за ограмотяване и за усещане. Насладата от четене, осмисляне на самата книга"", сподели Румяна.
В София брайловите книги се доставят с автомобил, а в страната незрящите читатели ги получават по пощата. В читалището на слепите освен брайловата библиотека, се помещава и специализирана печатница. През октомври миналата година разказахме, че има опасност тя да ограничи дейността си.
"Един от проблемите при тях бе изключително големият им фонд от брайлова литература, а пък те и произвеждат нова. Така че едно от нещата, с които им помогнахме, е да намерим помещение, където да бъдат съхранявани", обясни Мирослав Боршош - председател на Комисията по образование и култура в СОС.
Читалището на слепите ще използва безвъзмездно помещение на Общинския културен институт "Красно село".
"Културен институт - "Красно Село" разполага с подземни пространства, те са сухи. Няма опасност за съхраняването на книги или на други материали", увери Ивелина Кючукова - директор на Общински културен институт -"Красно Село".
След преустройство помещението ще може да събере между 2000 и 3000 брайлови тома.
"Тук, като начало, ще докараме книги, които са по-малко оборотни. Най-търсените ще останат в нашата централна библиотека", каза Йордан Младенов -директор на Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928".
Румяна е доволна, че достъпът и до нови заглавия на Брайл няма да бъде ограничен.
"Ние пък ще сме по-спокойни да препоръчваме съответно литература, която те да обработят и да е готова за ползване от много повече читатели", отбеляза тя.
С новото помещение за Брайловата библиотека, печатницата към читалището на слепите ще работи на пълни обороти още 5 години.