ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

В Сопот и Карлово ще плащат за питейна вода, която беше негодна за пиене заради наводненията

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 02:17 мин.
Общество
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Жители на Сопот и Карлово недоволстват, че ВиК Пловдив ги кара да плащат сметки за питейна вода за месеца, в който тя официално беше обявена за негодна за пиене. Причината - опустошителните наводнения в района, които ставаха причина за замърсяване на водоизточниците.

      В град Сопот след наводнението в началото на месец септември, когато помпената станция в село Дъбене, беше залята, а питейната вода замърсена, близо седмица останаха без водоподаване.

      След взетите проби РЗИ-Пловдив излизат със съобщение, че жителите на града, както и на Карлово не бива да пият вода от чешмите и да готвят с нея, защото е замърсена с микроорганизми. Едва в края на септември ограничението пада. Хората недоумяват защо в сметките им е начислена компонентата питейна вода, като тя не е покривала критериите и не е била безопасна.

      Те твърдят, че не са били информирани своевременно за всяка промяна, както и не са получили пълна информация защо толкова дълго се е проточила забраната. Според ВиК-Пловдив не може да има разлика в цените дори при извънредни случаи като настъпилото бедствено положение.

      "Ние доставяме вода за питейни и битови нужди. Да, в онзи период наистина не е била питейна водата, но за битови нужди се е използвала. И водата не се дели на питейна и непитейна - се дели на питейна с битови нужди и не е в нашите възможности да променяме цената на водата. Ние сме регулиран пазар", каза Наню Генчев от ВиК Пловдив.

      Двете жени са изпратили жалби до различни министерства, в това число и до Комисията за енергийно и водно регулиране и очакват техните становища.

      Репортер: Мариела Хубинова

      Чуйте последните новини, където и да сте!
      Последвайте ни във Facebook и Instagram
      Следете и канала на БНТ в YouTube

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image