Първа по рода си среща с медиите, на която премиерът Пламен Орешарски и лидерите на БСП Сергей Станишев и на ДПС Лютви Местан бяха поканили над 200 журналисти от цялата страна. Целта й беше определена като стъпка в утвърждаването на прозрачния стил на управление и премина под мотото "без забранени теми".
На срещата стана ясно, че земеделците, които обработват до 1-2 хектара земя, ще получават по 1250 евро на година. Около 5 хиляди нови работни места ще бъдат открити по програма "Сигурност", заяви Пламен Орешарски.
Политиката на социално размразяване ще продължи - с енергийни помощи, увеличаване на средствата за отглеждане на деца, Коледни и Великденски надбавки за пенсионерите. Управляващите нямат планове за увеличаване на данъците. Според премиера Орешарски, сегашната ставка е преимущество за привличане на инвестиции.
Разговора си с медиите Орешарски започна с лошата новина - тъжен рекорд за последните 50 години за раждаемостта - само 59 хиляди бебета през миналата година. Но пък са се подобрили други сектори, отчете премиерът. Правителството върнало почти цялото ДДС на фирмите, постигнало напредък по проекта Южен поток и изграждането на газовите връзки със съседите. Ускорило и усвояването на еврофондовете.
Остават задачи обаче и за бъдещето:
Пламен Орешарски, министър-председател: "Накъде трябва да върви нашата страна?! - най-острият дефицит на общественото и социално икономическото ни развитие е спазването на върховенството на законна, единните правила за всички, ефективната конкуренция в икономиката, адекватната защита на потребителите."
Според лидера на БСП Сергей Станишев, през последните 24 години на България й липсва най-много справедливост. А през последните 4 на страната ни не стигала нормалността, перспективата и мъдрото говорене на политиците:
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Съдържателният, смислен политически разговор беше подменен с крясъци и популизъм. Беше сведен до много лични, едва ли не, отношения."
По думите на Станишев, ако някой превърне евроизборите в балканска разправия, за да настрои гражданите за или против правителството, може само да отблъсне хората още повече от политиката. Станишев настоява за великденски добавки през тази, но и през следващата и по-следващата година:
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Най-малкото за тези български пенсионери, над 1 милион, които получават пенсии под прага на бедността - 251 лв."
Премиерът припомни, че парите за миналата Коледа са били след изборите и отрече решението за великденски добавки да има нещо общо с вота през май:
Пламен Орешарски, министър-председател: "За да избегнем опасения за предизборност, означава правителството да спре да работи няколко месеца преди изборите, което не е добър вариант."
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Докато правителството изпълнява програмата, с която е избрано, то може да разчита на категорична подкрепа от БСП, защото работата не е свършена."
Още работа има и за да се удовлетворят земеделските производители, коментира лидерът на ДПС Лютви Местан. Според него, кабинетът ще реагира на всеки протест, който знае какво иска - например тютюнопроизводителите. За селските стопани, които обработват до 300 дка земя Местан обяви повече преки плащания - не 30, както досега, а 45 лева на декар. Без това да засяга едрите собственици, които ще продължат да получават по 30 лева на декар. За малките и рисковите производители на плодове и зеленчуци например, със земя до 1-2 хектара, Местан обяви ново финансиране за година:
Лютви Местан, лидер на ДПС: "Ще получават константна субсидия от 1250 евро, без задължението да изпълняват зелените ангажименти. Това не е обещание, нито предизборно, нито каквото и да е - това просто ще се случи."
С повечето пари за малките стопани в българското село ще се създадат работни места, увери Лютви Местан. По думите му, всички приказки за повече заетост бледнеят пред този ангажимент на правителството. Пред медиите и хората Орешарски пое и още отговорности: да се работи за заздравяване на политическата и парламентарната система:
Пламен Орешарски, министър-председател: "Всички си спомняте сентенцията на Чърчил, че демокрацията е лоша система, но няма по-добра."
* * *
Темата Украйна и какво ще се случи с проекта Южен поток, както и последиците за България - беше сред най-важните въпроси на срещата. Премиерът потвърди, че София не подкрепя налагането на сериозни санкции срещу Русия, защото ние ще сме сред най-потърпевшите.
Пламен Орешарски, министър-председател: "Ние сме между страните, които най-малко сме заинтересовани от каквото и да е изостряне на отношенията в това число и в икономическата сфера, защото ще платим най-висока цена, ние с няколко още страни, преимуществено от Източна Европа."
Премиерът отново защити и визитата на външния министър в Киев:
"Едно малцинство от 250 и даже повече хиляди българи си заслужава да се следи внимателно какво става, особено в контекста на решенията на новата украинска власт, която отмени закона за свободното ползване на езиците."
Лидерът на ДПС също подкрепи това посещение и като направи аналогия с българското малцинство в Украйна направи препратка към искането на ДПС за предизборна агитация на майчин език:
"Означава нещо много просто, означава да не бъда глобен за изтървани две, три изречения на майчиния си език, виждате ли колко е простичко?"
Сергей Станишев, председател на БСП: "Да, ние като партия не подкрепихме в изборния кодекс да има агитация на майчин език, на уседналостта, не защото бих казал, сме принципно против това , а защото в момента ситуацията е такава, че всичко това може да бъде използвано за нагнетяване на истерия, на патриотарство."
Цените на тока имат ли основание дружествата да искат увеличение беше друга тема , която управляващите коментираха.
Пламен Орешарски, министър-председател: "Органът, който ще вземе решение, разибра се е ДКЕВР, на мен ми се струва, че на този етап нямат сериозни основания за такива искания, но да не предрешавам специализирания регулатор."
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Някои, особено сред протестиращите на жълтите павета викаха това не ме интересува, вземете си парите, само че за огромна част стотици хиляди българи, които всеки мислят как да си платят тока това има значение, както и намалението с 10 % на нощната тарифа."
Разпределянето на средствата за инвестиционната програма на регионите, която стана тема на дълги политически престрелки беше продължена и днес. От ДПС извадиха данни , че при ГЕРБ 86% от тези средства са били за общини с кметове на ГЕРБ.
Лютви Местан, лидер на ДПС: "В 35 от 38-те общини на ДПС не е инвестирана една стотинка по време на управлението на Борисов."
Пламен Орешарски, министър-председател: "И дебата, който водим сега е много добър от гледна точка на допълни критерии пък за следващата година. Следващата година ще е отново инвестиционна програма и тогава проектите, които сега са отпаднали, има по-голям шанс да влязат."
Двамата партньори в политиката, които подкрепят кабинета БСП и ДПС бяха единни по темата за Делян Пеевски. Смятат, че управлението на Бойко Борисов е олицетворение на задкулисието.
Сергей Станишев, лидер на БСП: "Няколко месеца, почти 8, витае въпроса кой, кой, кой и всеки който го задава мисли; че е много умен". Това се използва като димна завеса и неотговаряне на много други въпроси за българското задкулисие за функционирането на политическата система."
Лютви Местан, лидер на ДПС: "Не може от една страна да организираш мощни протести, да разгръщаш мощна идентичност чрез разграничението си от г-н Пеевски в продължение на месеци, а в последствие всички ние да станем свидетели на безпорния факт, че са имали срещи, многократни."
След като преди дни Сергей Станишев отправи покана към Бойко Борисов в студиото на Панорама за дебат между двамата, днес той пак призова да бъде зададен тон на евроизборите:
"И аз не мога да разбера как така лидерът на най-голямата парламентарна група казва, че няма арбитър за един дебат - арбитър има - това са българските граждани и нека ако искаме да има европейски тон, съдържателен, лидерите на двете най-големи политически сили го зададат."
Няма лесно съвместно управление , но границата на компромиса е записана в нашата програма - казаха лидерите на БСП и ДПС. И двамата отрекоха голямото влияние на партия Атака върху парламента и подчертаха, че партийните им различия няма да попречат да работят заедно за по-успешното развитие на България.
* * *
При днешната среща с медиите управляващите не избегнаха поставения стар въпрос за собствеността на медиите фанансирането им и свободата на словото.Това предизвика предложение от страна на управляващите и реакция от името на гилдията.
"Ние с г-н Станишев ще бъдем парламентарните медиатори, този път ще обърнем посоката на медиаторството. Вашата воля ще бъде поставена в дневния ред на парламента. Ние ще бъдем формалните вносители на ваш законопроект, защото смятаме, че почитаемите главни редактори сте най-компетентните, имате най-точната експертиза", каза лидерът на ДПС Лютви Местан.
"Българските медии не се нуждаят от регламенти, които вие да им дадете. Ние трябва всички да си признаем, че имаме проблем с три медийни етики. При цялото ми уважение към Вас, смятам, че ние не се нуждаем от Вашето посредничество, за да разрешим този проблем. По-скоро свободата на медиите зависи не от регламентите, които вие ще дадете и това е един различен разговор, който ние трябва да проведем, но наистина без ваше участие", отбеляза Кирил Вълчев от Дарик радио.
Управляващите защитиха свободата на медиите, като посочиха, че това управление е най-критикуваното и че българските журналисти не са притискани.
"Нито искаме да налагаме някаква регулация, която да души, едва ли не, медиите. Не съм виждал, особено в електронните медии, в последните 10 години по-голяма критичност. То в един момент имаше нетърпимост към всеки, който изразява различно мнение", отбеляза лидерът на БСП Сергей Станишев.
Генералният директор на БНТ Вяра Анкова постави въпросът дали управляващите обсъждат по-ясно дефиниране и популяризиране на критериите при взимане на решенията.
"При по-ясни критерии въпросът защо беше намален бюджета на БНТ нямаше да добие тази конотация за една форма на индиректен натиск към свободата на словото в БНТ, смятате ли, че трябва да има диалог за освобаждаване на обществените медии от някаква зависимост към държавата, към бюджета и съответно едно виждане на всяко едно следващо правителство към бюджета на БНТ", попита Вяра Анкова.
"Що се касае до дискусия за ролята на обществените медии, има толкова различни практики по света и в Европа. Аз приветствам всякаква дискусия и мисля, че има нужда от такава дискусия. Писмо не съм виждал, за съжаление, бих Ви помолил да ми го изпратите", отговори министър-председателят Пламен Орешарски.
На обвиненията на медиите, че на днешната среща управляващите повече говорили, отколкото оставяли да бъдат питани, премиерът призна, че има такова нещо. Но все пак е оптимист, че ще има още такива срещи.
И още във видеото - пряко включване на Велина Сашева за приоритетите на кабинета.
Автор: Деси Маркова, Светозара Казасян, Велина Сашева, Милена Кирова, Далия Костадинова