Първата образователна борса за Германия в България отваря врати на 10 юни. Това съобщи специално за БНТ Елизабет Хорнунг, ръководител на отдел Култура и връзки с медиите на Германското посолство в София.
От 10.00 до 15.00 часа институции като Германската служба за академичен обмен ДААД, фондация „Александър фон Хумболт", германският Бундестаг и немските училища в София ще предлагат информационни материали и лични консултации.
На този ден деца, ученици, студенти, учени дори цели семейства могат да посетят посолството, за да се информират безплатно за образователните възможности както в България, така и в Германия.
Този формат се избира за първи поради големия интерес към немските училища, детски градини и курсове както в България, така и в Германия. Програмите за обмен и стипендии, които са многобройни, обаче продължават да са непознати в по-голямата си част в България.
При толкова много квалифицирани и заинтересовани хора от една страна, а от друга - толкова възможности и програми, е взето решение да се съберат на едно място на територията на германското посолство в София.
*
Стипендии и спонсорство
*
Различни германски програми и фондации ще предоставят информация за даваните от тях стипендии - сред тях са: фондациите Хайнрих Бьол и Фридрих Еберт. Освен това има и стипендии за провеждането на практики и стажове във Федерална република Германия като например международната парламентарна стипендия.
Тя дава възможност на млади българи да работят в германския Бундестаг за период от пет месеца. Стипендията им позволява отблизо да се запознаят с работата в германския парламент. Срокът за кандидатстване за тази парламентарна стипендия е до края месец юни.
В зависимост от приходите на родителите стипендиите обхващат средства, които позволяват финансирането на самото следване или стаж в Германия или между 600 и 800 евро на месец. Стипендиите дават и възможност за материали, книги и учебници в рамките на 80-100 евро месечно.
Някои стипендии като тази за парламента са необвързани с родителския доход - те дават достатъчно възможности на младите хора да живеят в добри условия в Берлин, покриват също така здравни и транспортни разходи, включително полетите до страната.
По отношение на стипендиите достатъчно информация може да се получи на място в посолството на ФРГ на 10 юни. Спонсорите очакват високи показатели от оценките, но също така и личностно кандидатите да са ангажирани с определени каузи.
В повечето случаи стипендиите са от обществени средства, които се разпределят, или средства, които са от дарения. По този начин има очаквания стипендиантите да са ангажирани политически или с определени каузи, да заемат позиция в обществото. Същото се отнася и до участия в спортни клубове или различни инициативи в локален кръг.
*
Кои образователни институти ще бъдат представени
*
Общо 22-а образователни института ще се представят, сред които някои от немските детски градини, немските училища в България - гимназия Константин
Гълъбов - София, немското училище към посолството на Германия, всички училища с разширено изучаване на немски език, които издават и германски дипломи в страната.
Освен това ще се представят и немските потоци в различните български университети - в Техническия унивирситет има възможност да се следва на немски в немския факултет с двойна диплома - българска и германска, същото важи и за Химическия университет или за българо-румънския междууниверситетски център в Русе.
Германските университети са представени в лицето на Германската служба за академичен обмен, която от своя страна работи в България с Фондация Св. св. Кирил и Методий. Представители на службата ще дават информация лично по различните въпроси. Всеки, който се интересува, ще получи лино информация какво, къде и как може да следва във ФРГ, също и как се финансира следването.
*
Такси за обучение в германските университети и изисквания
*
Таксите, които плащат студентите, са максимално в размер до 500-600 евро на семестър. На лице е и възможност да се избере университет в новите федерални републики, където не са въведени семестриални такси.
Това, което се изисква за следване в Германия, са: диплома за средно образование, както и достатъчни познания по немски език. Те се удостоверяват с дипломи от немски училища или сертификат, който се полага чрез тест в Гьоте институт, или чрез курсове по немски в германските университети като тогава таксите са подобни на семестриалните.
*
Как се кандидатства
*
До 15 юли обикновено е крайният срок за кандидатстване в повечето германски университети. Най-добре е човек да се информира от интернет-страниците на отделните университети, защото те са независими институции. Повечето изискват само диплома за средно образование и познания по немски, но други изискват и определена практика.
*
Малко известен факт: в Германия следването може да започне от всеки семестър
*
В повечето специалности човек може да започне и през летния, и през зимния семестър. Всеки трябва обаче конкретно да се информира за желаната специалност от интернет-страницата на определения университет. Летният семестър започва обикновено през април, а зимният - през октомври.
*
Какви са очакванията към българските студенти в Германия
*
Ние приемаме с радост всеки, който е решил да следва в Германия, казва Елизабет Хорнунг. Българите са втора по численост група на чуждестранните студенти във ФРГ след китайските.
Те обогатяват много нашите университети, дори в моята специалност българите бяха най-голямата група от чуждестранни студенти, което е и причината аз да дойда в страната Ви, споделя Хорнунг и допълва: За нас в Германия всички българи, които са следвали във Федералната република, както и хора с обазование от целия свят, са добре дошли.
От друга страна е много интересно всичко, което сега тук се случва в България. Затова е важно българите да се връщат в страната си и да допринасят в процесите на реформа в България. Освен това те са важен партньор за нас. Ние имаме така наречения "алумни" клуб на бившите студенти и стажанти от Германия. Членството в него може да се заяви дори чрез нашата интернет-страница.
*
И не на последно място: заслужава си да се следва в Германия. Това е голямо удоволствие!
Още информация можете да намерите на интернет-страницата на посолството * www.sofia.diplo.de.
С Елизабет Хорнунг, ръководител на отдел Култура и връзки с медиите, разговаря Климент Христов