Натрупаният до края на миналата година неползван отпуск ще може да се вземе само до края на 2011 година. Това предвиждат окончателно приетите от парламента промени в Кодекса на труда. Те са част от антикризисните мерки на правителството. Платеният отпуск вече задължително ще трябва да се ползва в годината, за която се полага.
Натрупаният до края на миналата година неползван отпуск ще може да се вземе само до края на 2011 година. Това предвиждат окончателно приетите от парламента промени в Кодекса на труда. Те са част от антикризисните мерки на правителството. Платеният отпуск вече задължително ще трябва да се ползва в годината, за която се полага.
В началото на всяка година работодателите вече ще трябва да правят графици за ползването на отпуските. За следващата година ще могат да се отлагат не повече от 10 дни. Хората, които не са ползвали платения си отпуск заради болнични или майчинство, ще трябва да си го вземат накуп през следващата календарна година.
Христина Митрева - управител на НОИ:
- Първо трябва да се ползва отпускът за 2010 година, а след това да се направи графикът както за 2010 година, така и за натрупаният отпуск до края на 2009 година и трябва да се използва до 31.12.2011 година
Отпускът ще се губи окончателно, ако не е ползван до две години след годината, за която се полага.
Хасан Адемов - зам.-председател на социалната комисия:
- Това на практика означава национализация на платения годишен отпуск, когато става въпрос за държавния сектор, и за приватизация, когато става въпрос за частния сектор.
Анкета:
- Не, не съм съгласна - дъщеря ми е в тази позиция и не може - тя за три години не си е използвала отпуската и така къса - по 3, по 4 дена, но никога.
- Всеки човек трябва в годината да си получи отпуската, която му се полага - ако работодателят не го дава - е, не може, трябва да го даде
С гласуваните днес промени депутатите намалиха сериозно - от 10 хиляди на 1 500 лева, долната граница на глобите за работодатели, които нарушават трудовото законодателство. Управляващите мотивираха промяната с кризата и ниската събираемост на такива глоби.
Сергей Игнатов обяви за "фалшива новина" твърденията, че ще се учи украински език в българските училища
Андрей Гюров: Правителството устоява на атаки, които звучат като част от кампанията
Георги Клисурски: Служебното правителство е готово, в зависимост от развитието на ситуацията в Близкия изток, да предприеме допълнителни мерки
Емил Дечев за случая "Петрохан-Околчица": "Тук големият отсъстващ е българската прокуратура"
Кризисен щаб за наблюдение и контрол на цените на стоките и горивата създаде служебният кабинет