Близо 50 благоевградски майки обявиха днес исканията си за промяна на действащото законодателство за отпуските по време на майчинство. Повод за протеста са вече пристигнали известия до родители, че трябва да връщат взети суми.
Близо 50 благоевградски майки обявиха днес исканията си за промяна на действащото законодателство за отпуските по време на майчинство. Повод за протеста са вече пристигнали известия до родители, че трябва да връщат взети суми.
Майките давали децата си на детска градина преди да са навършили две години и не декларирали този факт. Така получавали 240 лева майчински на месец - пари които по закон, след като детето вече посещава ясла, не им се полагат. Родителите се оправдаха, че не били запознати с тази подробност и така незаконно прибирали парите.
Елка Бикова, родител:
- Ние сме извършили административно нарушение, къде е закрилата на държавата и на обществото, как така се допуска ситуация, в която отрудени семейства са натоварени с такива в някои случаи непосилни суми.
Има семейства, които трябва да отделят от бюджета си по 3 хиляди лева. С наказателната лихва от 20 процента, дължимата сума набъбва още. Родителите са притеснени, защото срокът за връщане на парите е само 14 дни. За проблема те обвиняват властите в липса на контрол.
Елка Бикова, родител:
- Къде беше държавата, когато се е случило това нещо, защо не се е взело още тогава отношение, къде са били хората, които е трябвало да упражняват контрол върху нещата, които се случват, защо трябва да се стигне дотук да се плащат такива огромни суми със задна дата и с огромни лихви.
Ако родителите изпуснат сроковете и не възстановят навреме парите, от НОИ ще сезират Агенцията за държавни вземания.