ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Петима задържани при акция "Леярите"

bnt avatar logo от Сашка Пушкова, Иво Никодимов
A+ A-
Чете се за: 01:24 мин.
У нас

"Леярите" - под това кодово име се крие престъпна група за незаконна търговия и кражби на благородни метали. МВР разби схемата им. При акцията са арестувани 5-ма души, търгували незаконно със злато, платина и сребро. Леярите имали дори нелегална леярна, която полицията разкри в град Раковски. Там са претопявани ценни метали, откраднати при обири от златарски ателиета. Сред задържаните е смятаният за лидер на бандата Радослав Балджиев. Вчера той се опитал да изнесе за Турция голямо количество платина, маскирана като сребро за пред митническите власти.

петима задържани акция леярите
"Леярите" - под това кодово име се крие престъпна група за незаконна търговия и кражби на благородни метали. МВР разби схемата им. При акцията са арестувани 5-ма души, търгували незаконно със злато, платина и сребро.

Леярите имали дори нелегална леярна, която полицията разкри в град Раковски. Там са претопявани ценни метали, откраднати при обири от златарски ателиета. Сред задържаните е смятаният за лидер на бандата Радослав Балджиев. Вчера той се опитал да изнесе за Турция голямо количество платина, маскирана като сребро за пред митническите власти.

Разследващите тръгват по следите на "Леярите" преди три месеца. Решението да атакуват групата взимат вчера, след като лидерът на бандата Радослав Балджиев декларира пред митницата на летище София износ на 369 килограма сребро за Турция, тогава веднага се прави експертиза на материала.

Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи:
- От експертизата се установява, че в тези килограми огромно е количеството, което е с платина и паладиум, което означава, че вече имаме осъществяването и на митническо нарушение, което е свързано с контрабанда, която е била осъществявана от страната към Турция.

Балджиев, който е собственик на заложна къща в Пловдив е арестуван късно снощи. В същото време в град Раковски спецполицаи атакуват златарска леярна, собственост на Иван Говедарски и съпругата му. Семейството държи и два златарски магазина в града.

В имотите им са открити 60 килограма злато без документи за произход. Когато полицаите влезли в леярната, работещият в нея Йосиф Зайков се опитал да укрие 12 килограма сребро и килограм и половина злато в автомобил, паркиран близо до сградата.

Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи:
- Нашата оперативна информация е, че това са лица, които са свързани с обирите, които се извършват на златарски ателиета.

По време на разследването е установен и пети участник в групата. Той наемал касети в банкови трезори, където да се съхранява част от плячката на бандата. През Любомир Попов успял да се укрие, но днес преди обед попаднал в полицейския капан.

Цветан Цветанов, вицепремиер и министър на вътрешните работи:
- Колегите със секретен пост, който беше пред Пощенска банка в Пловдив, задържаха лицето с две чанти, по всяка вероятност, поне на пръв поглед вътре има плочки с платина.

У Попов са открити още 2 килограма златни накити, 15 килограма сребро, 30 хиляди долара и близо 5 хиляди евро. Предстои да се проверят още банки, където е възможно "Леярите" да са държали скъпоценни метали.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?