ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Разбиха иманярска група от Нови пазар

bnt avatar logo от Здравка Русева, Шумен
A+ A-
Чете се за: 00:48 мин.
У нас

Полицията разби иманярска група от Нови пазар. Шестимата мъже са били спрени от автопатрулен екип и след обиск в колата и в домовете им открили над 2000 антични предмета.

разбиха иманярска група пазар
Полицията разби иманярска група от Нови пазар. Шестимата мъже са били спрени от автопатрулен екип и след обиск в колата и в домовете им открили над 2000 антични предмета. Иманярите, сред които има собственици на хотели и лихвар, не са криминално проявени, казаха от прокуратурата в Шумен.

Колата, в която са пътували шестимата мъже, била спряна за проверка на бензиностанция на изхода на Нови пазар. В автомобила полицаите открили ценните предмети, сред които 10-сантиметрова статуетка на древногръцкия бог Приап, фрагменти от тракийска маска, 64 антични синджира, 58 халки, 200 антични монети и златни елементи. От прокуратурата казаха, че след като приключи експертизата ще се знае за кои от тези антики може да бъде повдигнато обвинение.

Димитър Димов - заместник-окръжен прокурор на Шумен: "Вероятно ще има и друго обвинение, след като видяхте металотърсачи, които са послужили за тяхното откриване."

Не се изключва възможността експертизата да докаже, че някои от предметите са бутафорни и са изработени от матриците, намерени при обиска по домовете. Предполага се, че групата ги е придобила чрез иманярство или от търговци на антики с цел продажба на колекционери.

Димитър Арнаудов - наблюдаващ прокурор: "Предстои назначаване на други експертизи, тъй като при проверката са намерени боеприпаси, лични карти, от което се прави извода, че има и други престъпления, извършени от тези лица."

Засега срещу групата е повдигнато обвинение за незаконно притежание на предмети с културно-историческа стойност.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?