Съдбата на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков не се обсъжда, той остава на поста си. Това каза премиерът Бойко Борисов в интервю за предаването Панорама на БНТ. Борисов обаче обясни, че е готов да поиска оставката на шефа на НЕК Красимир Първанов, ако се докаже вината му за скандала около подписаните документи за АЕЦ Белене.
Съдбата на министъра на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков не се обсъжда, той остава на поста си. Това каза премиерът Бойко Борисов в интервю за предаването Панорама на БНТ. Борисов обаче обясни, че е готов да поиска оставката на шефа на НЕК Красимир Първанов, ако се докаже вината му за скандала около подписаните документи за АЕЦ Белене.
Очакваната среща на премиера Борисов с вицепремиера Дянков, министър Трайков и шефа на НЕК все още не се е състояла. Тази вечер Симеон Дянков се върна от Съединените щати.
Борисов определи като технически разногласията между Трайчо Трайков и Симеон Дянков около подписаните документи за Белене - а именно дали шефът на НЕК е прескочил или не министъра на икономиката при вземането на решението. Той очаква от министрите да спазват субординацията.
Бойко Борисов - министър-председател:
- Съдбата на Трайков не се обсъжда. Трайков единствената ми претенция към него е първо да ни уведомява нас за това, което ще говори.
Жълтият картон на Трайков е по една единствена тема - младостта има своите предимства, бързина на мисълта, желание за изява, но когато касае толкова важни теми, едно изказване или едно взимане на оставка може да изчака с няколко часа или няколко дена.
Борисов разказа, че помолил Трайков да изчака връщането на Симеон Дянков, за да изяснят случая и че би поискал оставката на шефа на НЕК Красимир Първанов, ако се установи, че има вина. Според него обаче Първанов не е направил нищо лошо с подписването на меморандума за Белене, защото иначе България е заплашена с арбитраж в Париж.
Бойко Борисов - министър-председател:
- Ясно е, че Трайков не може да работи с Първанов при така създалите се условия. Аз ще му я поискам на Първанов оставката - в случая обаче ще му я взема, без той да има вина.
Борисов припомни текстове от споразумението от 2006-та за АЕЦ Белене между правителството на тройната коалиция и руската страна, според които преговорите е трябвало да приключат през 2007-ма. Оттогава сроковете са удължавани няколко пъти, припомни Борисов.
Бойко Борисов - министър-председател:
- И се обръщам към всички защитници на Белене - да знаят, че тройната коалиция са ги излъгали, че са подписали такова споразумение и в рамките на от 2006 до 2007 година е трябвало да бъде приключена темата Белене и в момента да се строи.
БНТ:
- Русия упражнява ли натиск върху вас?
- Абсолютно никакъв, аз мисля, че по-твърда позиция срещу Русия никой досега не е водил.
Премиерът обясни обаче, че атомната енергия е най-евтината, и ако през 2020 година бъде затворена АЕЦ Козлодуй и няма "Белене, токът ще скочи няколко пъти. И попита дали тогава икономиката няма да се срине, което вече ще бъде заплаха за националната сигурност.